Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni

20 działaczy opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989 otrzymało w krakowskim IPN Krzyże Wolności i Solidarności. Znaczną grupę wyróżnionych przez prezydenta RP stanowią działacze związani z duszpasterstwem w nowohuckich Mistrzejowicach.

prezydent.pl

Odznaczenia przyznano za „zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL”.

Krzyże przekazał dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że największą grupę wśród odznaczonych stanowią działacze związani z duszpasterstwem ludzi pracy w Mistrzejowicach, a ceremonia odbywa się w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r., gdy rozpoczynał się kolejny etap drogi Polaków do wolności oraz w roku stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości.

W imieniu odznaczonych podziękowania złożył Kazimierz Cholewa, współorganizator struktur NSZZ Solidarność w krakowskim handlu i usługach, obecnie prezes Towarzystwa Parku im. H. Jordana.

Uroczystość zakończyła recytacja wierszy w wykonaniu aktora Teatru Ludowego Piotra Piechy. Publiczność wysłuchała poezji stanu wojennego, a także wierszy zwracających uwagę na opozycję w krakowskiej Nowej Hucie - szczególnie na postać Bogdana Włosika, który w wieku 20 lat, 13 października 1982 r., został zastrzelony przez funkcjonariusza SB podczas demonstracji w Nowej Hucie.

Wyróżnieni  działali przede wszystkim w Małopolsce, wielu na terenie Nowej Huty w Krakowie. Nagrodzeni to: ks. Jan Bielański, Kazimierz Cholewa, Andrzej Karol Gancarczyk, Jan Jarczyk, Zdzisława Maria Jurczak, Czesław Paweł Kołodziejczyk, Halina Korzyniec, Grzegorz Jerzy Kowalski, Grzegorz Jerzy Kowalski, Józef Antoni Misiek, Krzysztof Aleksander Ogorzałek, Edward Postawa, Jan Władysław Rokita, Janina Smaza, Franciszek Soboń, Andrzej Karol Stawiarski, Czesław Stanisław Szewczuk, Waleria Maria Tumanik-Banasik, Marcin Zaczek. Pośmiertnie Krzyże otrzymali Maria Indyk (1950-2006) i Kazimierz Rembilas (1943-2004).

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#IPN #odznaczenia

redakcja