Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Dogonić Europę Zachodnią. Najważniejsze cele gospodarcze Inicjatywy Trójmorza

Podczas panelu dyskusyjnego na Forum Wizja Rozwoju, prowadzonego przez redaktora Tomasza Sakiewicza, poruszona została kwestia lepszej współpracy gospodarczej krajów Inicjatywy Trójmojrza. - Żeby współpraca gospodarcza i polityka rozwoju następowała, musimy patrzeć na całą Europę Środkową, nie tylko na V4 - wyjaśnił Marek Kuchciński.

Autor: as

W dyskusji podczas panelu "Możliwości realizacji projektów międzynarodowych na przykładzie współpracy polsko-węgierskiej" na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej Marek Kuchciński, ekspert Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo Rozwój-Energia Jerzy Mosoń oraz prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony.

Reklama

Moderatorem rozmowy był redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

Tematem dyskusji była gospodarcza współpraca pomiędzy Polską a Węgrami. 

- Żeby współpraca gospodarcza i polityka rozwoju następowała, musimy patrzeć na całą Europę Środkową, nawet nie tylko na V4. Między Węgrami i nami są jeszcze inne państwa. Żeby była współpraca gospodarcza, to na pewno musi być bardzo dobra komunikacja, a więc szeroko rozumiana infrastruktura. Ona dopiero zaczyna być, czy jest w trakcie realizacji. To nie tylko chodzi o drogi, takie jak Via Carpatia, ale także wielkie i szybkie koleje, ten wielki plan szybkiej kolei łączącej nasze stolice. To także Internet, cyfryzacja oraz to bezpieczeństwo energetyczne 

- powiedział Marek Kuchciński.

- Drugi warunek to jest język. Mamy ogromne kłopoty, żeby znaleźć kilkudziesięciu dobrych tłumaczy, którzy mówią w języku węgierskim, którzy zaangażowaliby się w procesy, działania polityczne. Ci, którzy uczą się węgierskiego, od razu idą do gospodarki, do biznesu, bo tam przecież płacą więcej niż politykom 

- dodał.  

Paweł Jabłoński wyjaśnił, że na kwestie Trójmorza trzeba patrzeć w szerszym kontekście. - Ta inicjatywa rozpoczynała swój byt z inicjatywy Polski w 2016 roku. Została ona bardzo mocno wtedy wsparta przez Chorwację i Stany Zjednoczone - powiedział.

- Ten projekt wynikał z przekonania, że szersza współpraca Europy Środkowej jest potrzebna, jeżeli chcemy w poziomie rozwoju dogonić te kraje Unii Europejskiej, które były w niej długo przed nami. O ile na początku projekt ten miał charakter głównie polityczny, o tyle teraz nabiera on coraz bardziej gospodarczego charakteru. 

- zaznaczył. 

- Celem Inicjatywy Trójmorza jest przede wszystkim poprawa łączności, czyli połączenia północ-południe, a nie tylko wschód-zachód. Łączność droga, łączność kolejowa, łączność telekomunikacyjna, łączność energetyczna. Te wszystkie elementy to są strategiczne interesy naszego regionu 

- dodał.

Portal niezalezna.pl jest patronem medialnym Forum Wizja Rozwoju.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki. Partnerem Generalnym wydarzenia jest PKN ORLEN. Partnerami Strategicznymi są: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A. i KGHM Polska Miedź S.A.. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerami plus – Węglokoks S.A. i PKO Bank Polski. Partnerami wydarzenia są też: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Fundacja Promocji Rozwoju, Gas Storage Poland, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PARP oraz SAP Polska.  

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pani Marlena Maląg, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Autor: as

Źródło: Wizja Rozwoju, Niezalezna.pl
Reklama