Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dobitne słowa szefa Kancelarii Premiera. Sędziowie powinni się zastanowić

– Do tej pory sędziowie przechodzili w stan spoczynku w wieku 70 lat, a teraz - w wieku 65 lat, tak jak wszyscy Polacy. Sędziowie nie są żadną inną grupą – powiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Minister wyraził nadzieję, że sędziowie, którzy ukończyli 65 lat a nie złożyli oświadczeń, uszanują to, że ich mandaty wygasły 4 lipca.

Piotr Galant/Gazeta Polska

Michał Dworczyk przypomniał w radiowej Trójce,  że Konstytucja w art. 180 ust. 4 odsyła do przepisów, które określają "granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku".

Do tej pory to było 70 lat, teraz przepisy zmieniły tę granicę na 65 lat. Tak jak wszyscy Polacy, sędziowie nie są żadną inną grupą. Nie ma w tym absolutnie nic nadzwyczajnego – powiedział.

Minister Dworczyk wyraził nadzieję, że sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, a nie złożyli oświadczeń dotyczących dalszego pełnienia swoich funkcji, uszanują to iż ich "mandaty do sprawowania funkcji wygasły 4 lipca". Ocenił, że dotychczasowe postępowanie Małgorzaty Gersdorf "świadczyło o tym, że respektuje te przepisy".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Urlop?! Jaki urlop? Może emerytura? "Gersdorf to już sędzia w stanie spoczynku"

Wskazał, że Małgorzata Gersdorf jeszcze jako I prezes Sądu Najwyższego zgodnie z obowiązującą ustawą złożyła wniosek do prezydenta, dzięki któremu mogła pracować dodatkowo na uniwersytecie.

Otrzymała taką zgodę. W związku z tym byłoby dla mnie co najmniej dziwne gdyby okazało się, że pani prezes bardzo wybiórczo traktuje prawo, mówiąc raz - kiedy to dla niej jest wygodne - że prawo jest obowiązujące, a drugi raz - kiedy to dla niej jest niewygodne - że prawo jest złe i niezgodne z konstytucją – podsumował.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, i art. 111 tej ustawy, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od środy według ustawy przestali pełnić swe funkcje. Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Oświadczenia nie złożyła Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia.

Zgodnie z art. 39 ustawy o SN "datę przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku albo przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku stwierdza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Michał Dworczyk #Sąd Najwyższy #SN #Małgorzata Gersdorf #ustawa #stan spoczynku

redakcja