Jest grupa sędziów, która wychodzi poza to, co do nich należy. Jest ona nieliczna, ale wpływowa - ocenił prezydencki minister Andrzej Dera. Podkreślił, że jest to forma obrony dokonywana przez tę grupę sędziów.
Służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE powiadomiły dzis, że do TSUE wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wraz ze skargą KE wniosła o zastosowanie trybu przyspieszonego i wydanie przez TSUE tymczasowej decyzji zabezpieczającej (tzw. środki tymczasowe), by do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o SN - dotyczące przechodzenia sędziów SN na emeryturę - zostały zawieszone.
Prezydencki minister Andrzej Dera ocenił w TVP Info, że wciąż trwa "próba wywołania takiego nacisku na stronę polską", żeby rząd wycofał się z przeprowadzanej reformy sądownictwa.
- Sędziowie bronią się w różny sposób, zadają pytania prejudycjalne. Istota tego wszystkiego polega na tym, żeby nie zmieniać dotychczasowego stanu
- mówił.
Pytany, czy sędziowie zaczynają godzić się z reformą wymiaru sprawiedliwości, Dera odparł, że jego zdaniem "sędziowie są nauczeni stosowania prawa, ale jest niestety grupa sędziów, która wychodzi poza to, co należy do sędziów". Jak dodał, jest to "nieliczna grupa, aczkolwiek wpływowa".
- W moim odczuciu TSUE nie ma podstaw prawnych do rozstrzygnięcia tej skargi, bo ona nie jest przedmiotem traktatowym
- powiedział prezydencki minister. Podkreślił również, że TSUE "jest wskazywany przez poszczególne rządy, czyli przez czynnik polityczny".
- (Sędziowie TSUE) nie są wybierani w wyborach bezpośrednich, są tak wybierani, jak w Polsce sędziowie Trybunału Konstytucyjnego
- zauważył.