10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Czarne chmury nad Stępniem. Były prezes TK ma kłopoty, bo zachciało mu się wiecować z kodziarzami

Istnieje podejrzenie naruszenia zasady apolityczności sędziego – tak sąd dyscyplinarny Trybunału Konstytucyjnego uzasadnił decyzję zobowiązującą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec byłego prezesa TK Jerzego Stępnia. Informację podał portal tvp.info.

Jerzy Stępień
Jerzy Stępień
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Postępowanie dyscyplinarne wobec Jerzego Stępnia, sędziego TK w stanie spoczynku, zostało wznowione

– informowała wczoraj w TVP prezes Trybunału Julia Przyłębska.

Czytaj więcej: Wznowiono postępowanie wobec byłego prezesa TK

Dziś portal tvp.info podał, że sąd dyscyplinarny TK zobowiązał rzecznika dyscyplinarnego Stanisława Rymara do wszczęcia postępowania ws. wystąpienia Stępnia na wiecu PO 6 maja br. Początkowo Rymar odmówił.

Czytaj też: Stępień w końcu się doigrał. Sędziego czekają poważne kłopoty

Według tvp.info, sąd w składzie: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (przewodnicząca), Grzegorz Jędrejek (sprawozdawca) i Zbigniew Jędrzejewski uchylił decyzję Rymara o odmowie wszczęcia postępowania. Jednogłośna decyzja sądu jest skutkiem uwzględnienia zażalenia sędziego i wiceprezesa Trybunału Mariusza Muszyńskiego.

Jak wskazał sąd, Rymar "nie odniósł się do zarzutu udziału STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia w wiecu politycznym zorganizowanym w Warszawie w dniu 6 maja 2017 r."

Chodzi o Marsz Wolności z maja br., gdy Stępień w towarzystwie polityków PO, N i PSL mówił m.in, że w Polsce toczy się w tej chwili wojna o wszystko

- podało tvp.info.

Istnieje podejrzenie naruszenia przez STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia zasady apolityczności sędziego

– uznali sędziowie. Zaznaczyli, że w samym udziale Stępnia (prezesa TK w latach 2006-2008) w debacie publicznej nie ma nic nagannego; sąd uznał jednak, że uzasadnione są wątpliwości, czy Stępień nie naruszył konstytucyjnego obowiązku zachowania bezstronności oraz apolityczności, "biorąc udział w charakterze mówcy w wiecu zorganizowanym przez partię polityczną".

Oto "apolityczność" Jerzego Stępnia w kilku archiwalnych tweetach.

Jerzy Stępień jest z nami w Skierniewicach. Chcemy #TrzecieWeto pic.twitter.com/0I4DpXSgd5

— Dorota Rutkowska (@DorotaRutkowsk1) 24 lipca 2017

Przemawia Jerzy Stępień #ZamachLipcowy #ObronimyDemokracje pic.twitter.com/iiCQ5WbLLE

— Kizinievič(@kizinievic) 16 lipca 2017

Pan sędzia Jerzy Stępień pod #SN pic.twitter.com/rZqPdWnlKM

— Pearljam(@Pearljam6MM) 16 lipca 2017

Sędzia TK w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem - tak jak sędzia w stanie czynnym - za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub inne nieetyczne zachowanie, mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości. Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie; nagana; obniżenie wynagrodzenia sędziego TK od 10 proc. do 20 proc. na okres do 2 lat oraz złożenie sędziego Trybunału z urzędu. W przypadku sędziego w stanie spoczynku może on utracić uprawnienie do pobierania związanej z tym statusem wyższej "emerytury".

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#Trybunał Konstytucyjny #Jerzy Stępień

redakcja