Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Budka kpi z wyborców. Głosował za podwyżkami, teraz... chwali Senat za głosowanie przeciw

- Bardzo dziękuję senatorom demokratycznej opozycji za odrzucenie ustawy o podwyżkach dla polityków i naprawienie błędu, który popełniliśmy w Sejmie. Głos obywateli zawsze będzie dla nas najważniejszy – napisał na Twitterze szef PO Borys Budka. Trzy dni temu ten sam Budka głosował w Sejmie... za ustawą przewidującą wzrost wynagrodzeń dla parlamentarzystów i samorządowców.

Aleksiej Witwicki/GAZETA POLSKA

Senat opowiedział się w dzisiejszym głosowaniu przeciw zmianom w prawie, podwyższającym wynagrodzenia samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej senacka komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich dwukrotnie negatywnie zaopiniowała zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

"Państwo senatorowie wykazali się dużą odpowiedzialnością, dlatego że zdecydowali się na tym etapie zrezygnować z tej ustawy" – powiedział na briefingu po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Głosowanie w Sejmie podzieliło Platformę. Większość polityków tej partii broniło poparcia podwyżek, ale Grzegorz Schetyna i niektórzy inni parlamentarzyści ostro atakowali Borysa Budkę za taką, a nie inną decyzję. Sytuacja w PO nadal jest nerwowa i dzisiejszy wynik głosowania w Senacie zapewne tego nie zmieni. Przypomnijmy, że odrzucenie projektu podwyżek wynagrodzeń parlamentarzystów wiąże się też z odrzuceniem korzystniejszej subwencji budżetowej dla PO.

Zmiany wiążą wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie jak dotychczas z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł). Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

wg