10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Broniarz znów w akcji. Chce wyższych płac dla nauczycieli

"Wierzymy, że przekonamy parlament, iż płaca nauczycieli powinna wynosić więcej" - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz, zapowiadając złożenie w Sejmie wniosku o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej dot. zmian w wynagrodzeniu nauczycieli. Chodzi o powiązanie wysokości wynagrodzenia zasadniczego z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Sławomir Broniarz
Sławomir Broniarz
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Aby złożyć w Sejmie projekt ustawy grupa obywateli, w tym przypadku związek, musi go opracować i zebrać pod nim co najmniej tysiąc podpisów osób popierających ten pomysł. Następnie trzeba złożyć do marszałka Sejmu wniosek o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej wraz z projektem i zebranymi podpisami obywateli. Marszałek ma 14 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli rozpatrzy go pozytywnie i zarejestruje komitet, ten będzie miał trzy miesiące na zebranie pod projektem ponad 100 tys. podpisów obywateli.

Broniarz zapowiedział złożenie wniosku o rejestrację komitetu w biurze podawczym Sejmu.

- Wierzymy, że zbierzemy co najmniej 100 tys. podpisów pod projektem. Wierzymy, że przekonamy parlament, że płaca nauczycieli powinna wynosić więcej

- powiedział w środę Broniarz na konferencji prasowej.

ZNP chce wprowadzenia do ustawy Karty Nauczyciela zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego; chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Proponuje, by średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowiło: dla nauczyciela stażysty – 90 proc., dla nauczyciela kontraktowego – 100 proc., dla nauczyciela mianowanego – 125 proc., a dla nauczyciela dyplomowanego – 155 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego.

Obecnie wysokość wynagrodzenia nauczycieli jest pochodną kwoty bazowej dla nauczycieli określanej co roku w ustawie budżetowej. Służy ona do wyliczania tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Na średnie wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki określone w Karcie nauczyciela. Dodatków jest kilkanaście.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają, że nauczyciele dostają tylko po kilka dodatków, a wysokość niektórych z nich jest niska. Wskazują, że o faktycznych zarobkach nauczycieli świadczy wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Określa ją co roku minister edukacji w rozporządzeniu o minimalnych stawkach wynagrodzenia nauczycieli.

Powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce chce także Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sławomir Broniarz #ZNP

redakcja