Czy niektórzy europolitycy będą w szoku? „Polska jako pierwsza stawiła zbrojny opór ekspansji Hitlera w Europie” – taka informacja znalazła się na wystawie, która została zainaugurowana dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli przez europosłów PiS pt. „Polska Walcząca”. Jak poinformowali, władze PE chciały ją najpierw zablokować, a później skorygować, bo nie podobała im się część zawartych w niej informacji historycznych.
Wystawa zorganizowana przez europosła Stanisława Ożoga (PiS) została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Na 25 planszach przedstawiono archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki prezentujące m.in. atak na Polskę w 1939 roku, życie w okupowanym kraju, działalność partyzancką, akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski stawiając opór komunistycznej dyktaturze.
Otwierając wystawę szef frakcji EKR europoseł Ryszard Legutko (PiS) powiedział, że okazją do jej zorganizowania jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej.
Ta niepodległość niestety trwała tylko 20 lat, bo zakończyła się apokalipsą II wojny światowej, kiedy zostaliśmy opuszczeni przez naszych sojuszników i zaatakowani niemal jednocześnie przez Niemcy i sowiecką Rosję. Zostaliśmy sami, by stawiać opór. Właśnie ten opór jest tematem tej wystawy
- powiedział Legutko. Dodał jednak, że niektóre treści wystawy nie spodobały się władzom PE.
Szokujących informacji udzielił natomiast europoseł Karol Karski (PiS), który ujawnił, że początkowo zastanawiano się nad zakazem jej zorganizowania w PE.
Następnie przedstawiono ultimatum, że należałoby skorygować zdaniem władz PE kontrowersyjne treści. Po pierwsze, że Francja i Anglia opuściły Polskę we wrześniu 1939 roku - wyjaśnił. Kolejne kontrowersje we władzach PE wzbudziła informacja, że Niemcy we wrześniu 1939 roku napadły na Polskę.
Tu padała propozycja skorygowania tej informacji, że nie Niemcy tylko wojska niemieckie
- powiedział europoseł.
Ostatecznie, jak wyjaśnił Karski, nie zakazano wystawy, ale obok miejsca gdzie się odbywa, powieszono tabliczkę z informacją, że PE nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.
W trakcie inauguracji Ożóg powiedział, że wystawa została otwarta w szczególnym momencie - 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Elementy tej wystawy według służb PE miały razić uczucia niektórych. Obawialiśmy się, że tu w PE chce się fałszować historię XX-wieku - powiedział. Dodał, że należy jednak tej historii bronić.
Na wystawie znalazła się informacja, że „Polska jako pierwsza stawiła zbrojny opór ekspansji Hitlera w Europie”.
Po krwawej kampanii rozpoczętej 1 września 1939 r. uległa jednak jego militarnej przewadze, opuszczona przez sojuszniczą Francję i Wielką Brytanię. 17 września do zbrojnej agresji dołączył Związek Sowiecki, który wraz z Niemcami dokonał rozbioru kraju
- dodano.
Podczas inauguracji odczytano też list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W inauguracji wystawy wzięła też udział minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, która przyjechała do Brukseli m.in. spotkać się przedstawicielami grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w PE.
Wystawa przedstawia też zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej straconych w komunistycznych więzieniach.
Otwarcie wystawy #PolskaWalcząca w @Europarl_PL
— Embassy of Poland BE (@PLinBelgium) 16 października 2018
Opening of the exhibition #TheFightingPoland at @Europarl_EN @MSZ_RP @ipngovpl @ecrgroup @PolandMFA @ipngovpl_eng #PL100 #WW2 #RyszardLegutko #StanisławOżóg pic.twitter.com/ZgQNHUjPiB
Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli zaprezentowana została wystawa #PolskaWalcząca. W uroczystości wziął udział Jan Baster - wiceprezes #IPN, dr Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor #IPNRzeszów oraz zaproszeni goście. pic.twitter.com/o8G6nc8stU
— Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (@ipnrzeszow) 16 października 2018