Już w najbliższy weekend Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) włączą się do 5. edycji akcji "Trenuj z Wojskiem". To cykl sobotnich, ośmiogodzinnych szkoleń dla cywilów, podczas których każdy chętny może nauczyć się podstaw wojskowego rzemiosła. Jako pierwsza chętnych przyjmie już w najbliższą sobotę 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. – Chcemy zachęcić ludzi, by złapali przysłowiowego bakcyla i zainteresowali się służbą w armii. Przez te kilka godzin chcemy pokazać, jak ta służba wygląda, by osobiście poczuli jej wymiar – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
"Trenuj z wojskiem 5” to cykl sobotnich, otwartych szkoleń wojskowych dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w typowo wojskowych konkurencjach. 8-godzinne, bezpłatne szkolenia prowadzone będą przez wykwalifikowanych instruktorów w wybranych jednostkach wojskowych na terenie całej Polski. Wojskowi instruktorzy zapoznają w trakcie zajęć wszystkich chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu i wielu innych.
W tym roku do projektu "Trenuj z wojskiem 5” zgłosiło się 20 jednostek wojskowych z całej Polski, w tym aż sześć brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako pierwsza, już w najbliższą sobotę, zaprasza do siebie 7. Pomorska Brygada OT w Gdańsku.
👇A tak wyglądało szkolenie w ramach 5. edycji #TrenujZWojskiem w #AWL @AWL_Wroc, kolejna okazja już w najbliższą sobotę tym razem w:
— WCR Płock (@WCRPlock) May 15, 2024
🔹7 POMORSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ #7PBOT
🔹Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań!! 🏋️♂️💪 https://t.co/eAtDvbZQ4k
Wojska Obrony Terytorialnej, wspólnie z innymi jednostkami SZ RP, organizują sobotnie szkolenia dla cywilów. W ich trakcie można poznać wymiar wojskowego rzemiosła, m.in. zapoznać się z zasadami obsługi broni. Są też zajęcia z medycyny pola walki i udzielania pierwszej pomocy. Zawsze też jest prawdziwa, żołnierska grochówka lub ognisko z kiełbaskami. W ten sposób chcemy zachęcić ludzi do służby w armii, by złapali przysłowiowego bakcyla. Szkolenia są po to, by wszyscy chętni zobaczyli, jak wygląda służba w mundurze – podkreśla w rozmowie z portalem Niezależna.pl ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Oczywiście każde tego typu szkolenie trwa kilka godzin, a w takim czasie nie da się wszystkiego opowiedzieć czy pokazać, ale niewątpliwie można przez ten czas zachęcić ludzi do wstępowania w szeregi armii.
Zawsze mamy pewną swobodę w doborze ćwiczeń. Może to być np. strzelanie z broni małokalibrowej czy też elementy udzielania pierwszej pomocy, taktyki, topografii, pokonywania terenu różnymi sposobami.
Zwieńczeniem każdego szkolenia jest wydanie specjalnego certyfikatu dla jego uczestników – podkreśla ppłk Robert Pękala.
W trakcie szkolenia można będzie też zapoznać się z zasadami wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Znacznie ułatwia to cały proces i wyjaśnia, gdzie i w jaki sposób należy się zgłosić, by zostać żołnierzem służby terytorialnej.
Na 8-godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Do udziału w szkoleniu zaproszeni są wszyscy chętni w wieku od 15 do 65 lat z polskim (tylko) obywatelstwem. "Zapewniamy szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim" – zapewniają wojskowe jednostki. Ich pełna lista dostępna jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
✅Dołącz do V edycji projektu #TrenujzWojskiem 🪖 i zdobądź unikalne umiejętności!
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 16, 2024
✅Razem z żołnierzami #WojskoPolskie 🇵🇱 zapraszamy na cykl otwartych szkoleń wojskowych. Weź udział w bezpłatnych zajęciach, podczas których nauczysz się między innymi obsługi broni, zasad… pic.twitter.com/BPcIwkTV38