Uprawnienia Szefa ABW pozwalają wykorzystywać procedurę administracyjną do skutecznego neutralizowania zagrożeń wynikających z obecności niektórych cudzoziemców w Polsce. Szef ABW w I półroczu 2021 r. wystąpił 14 razy o wpis cudzoziemców na listę osób niepożądanych w Polsce, a dwa inne przypadki, to zobowiązanie do powrotu i cofnięcie statusu uchodźcy – informuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Jak tłumaczy Żaryn, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizując swoje ustawowe obowiązki przekazuje właściwym organom administracji publicznej informacje, stanowiska i opinie na temat cudzoziemców, którzy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Z przekazanych nam informacji wynika, że w pierwszej połowie 2021 roku Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podpisał 16 wniosków dotyczących cudzoziemców w Polsce.
Na podstawie informacji gromadzonych przez Centrum Antyterrorystyczne ABW, Szef Agencji skierował do uprawnionych organów 14 wniosków o wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany. Jeden wniosek Szefa ABW dotyczył wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu w związku z obawą, że może prowadzić działalność terrorystyczną na terenie RP. Kolejny - cofnięcia statusu uchodźcy na terytorium RP.
- mówi rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
W przeszłości Agencja wielokrotnie podejmowała działania związane z obecnością w Polsce cudzoziemców, którzy stwarzają realne zagrożenie dla RP.
Ponadto rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że w ostatnich latach Agencja wzmocniła nie tylko działania prowadzone z oparciu o procedury administracyjne, ale także działania profilaktyczne w obszarze zagrożeń terrorystycznych.
Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW od 1 stycznia 2021 r. do 31 lipca 2021 r. przeprowadziło 45 szkoleń antyterrorystycznych w trybie stacjonarnym. Z zakresu prewencji terrorystycznej w pierwszej połowie 2021 roku przeszkolono poprzez platformę e-learningową 4040 osób. Dostęp do platformy zapewniono 16 342 osobom. CPT ABW poprzez tę specjalnie przygotowaną platformę przeprowadza kursy dla administracji publicznej, spółek skarbu państwa oraz podmiotów sektora prywatnego.
- wyjaśnia Stanisław Żaryn.