W tym tygodniu przebazowano do Polski myśliwce wielozadaniowe brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force) Eurofighter Typhoon. W Polsce od kilku już lat operuje kontyngent brytyjskich żołnierzy wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej. Wzmocnienie obrony powietrznej zapewniają zaś żołnierze brytyjscy, dysponujący zestawami przeciwlotniczej systemu Sky Saber. Brytyjskie firmy zbrojeniowe zaangażowane są ponadto w programy modernizacji Sił Zbrojnych RP.
Samoloty Typhoon przybyły do Poznania, aby w ciągu najbliższych dwóch tygodni prowadzić ćwiczenia CAS (Close Air Support), JTAC (Joint Terminal Attack Controller) oraz walki powietrzne z sojusznikami z NATO.
🇬🇧 Samoloty Typhoon przybyły do Poznania, aby w ciągu najbliższych 2 tygodni prowadzić ćwiczenia CAS (Close Air Support), JTAC (Joint Terminal Attack Controller) oraz walki powietrzne z sojusznikami #NATO 🇵🇱🇮🇹🇪🇸🇺🇸 #StrongerTogether pic.twitter.com/eaAuNz5LKv
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) October 3, 2023
-W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z naszymi pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. To efekt moich rozmów z brytyjskim ministrem obrony narodowej. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo!
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę z lutego 2022 roku Wielka Brytania zwiększyła swoją obecność wojskową we wschodniej flance NATO. Piloci RAF operując z Wielkiej Brytanii i wspierani przez latające tankowce prowadzili w naszym regionie misje patrolowe. Dyslokacja na terytorium Polski tych myśliwców wraz z pilotami i obsługą techniczną zwiększy możliwości reakcji na potencjalne zagrożenia.
Wielka Brytania ponadto zaangażowana jest w ochronę integralności suwerennej przestrzeni powietrznej członków Sojuszu w ramach misji NATO Air Shielding (dawniejsze Air Policing). W marcu br. Brytyjczycy dyslokowali do Estonii cztery myśliwce Eurfighter Typhoon.
Obecność wojskowa Wielkiej Brytanii w Polsce jest od pewnego już czasu stale zwiększana ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie ze względu na agresywną politykę Rosji. Od kilku lat w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence) operuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.
Across Forward Land Forces, NATO soldiers are showcasing #capability #cooperation #power
— NATO eFP BG Poland (@BG_Poland_eFP) August 12, 2023
Ex Furious Wolf: 🇺🇸🇬🇧🇵🇱🇳🇱🇧🇪🇨🇦🇪🇸🇫🇷🇩🇪🇳🇴🇮🇹🇨🇿 all involved with fast air from Baltic Air Police
Ex Baltic Thunder: eFP Estonia and Poland linking up to show best jn class anti tank capability pic.twitter.com/MLh958h7Qx
Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone a służą w niej również żołnierze wojsk lądowych Wielkiej Brytanii (British Army). Brytyjczycy w Polsce są także obecni w ramach mach wsparcia sojuszniczej obrony powietrznej. Oddziały brytyjskie rozlokowały we wschodniej części Polski zestawy przeciwlotniczej systemu Sky Saber. Należy wskazać, że brytyjski przemysł zbrojeniowy zaangażowany jest w modernizację Sił Zbrojnych RP. Do głównych projektów należą system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu (program NAREW), ale także przy budowie fregat (program MIECZNIK) oraz w ramach niszczyciela czołgów ( program Ottokar-Brzoza).
Dziewięć spółek #PGZ zawarło porozumienie z MBDA UK dot. współpracy w segmencie niszczycieli czołgów. Umowa pozwoli na przeprowadzenie procesu projektowania i produkcji pojazdów tej klasy z wykorzystaniem ppk Brimstone produkcji MBDA UK. #pgz @MAPGOVPL https://t.co/14CPt890qz pic.twitter.com/eOtc5olY5L
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) May 16, 2022
W lipcu br. Polska i Wielka Brytania podpisały w Londynie wspólną deklarację na temat strategicznego partnerstwa do roku 2030. Dokument główny nacisk kładzie na współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, jednak odnosi się również do innych obszarów dwustronnych stosunków, w tym współpracy na forum międzynarodowym. Należy wspomnieć również o traktacie pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podpisanym w Warszawie dnia 21 grudnia 2017 roku.