Podczas oficjalnej wizyty w Republice Korei wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w oficjalnej prezentacji lekkiego samolotu bojowego FA-50GF dla Sił Powietrznych. Pierwsze egzemplarze do Polski mają trafić do końca lipca br. i zasilą 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W tym roku łącznie do Sił Powietrznych trafić ma 10 samolotów FA-50GF. "Realizacja programu wdrażania FA50 przyczyni się do tego, że Siły Powietrzne będą używały już tylko samolotów F16,F35 i właśnie FA50. Te trzy samoloty pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów" - stwierdził Minister Obrony Narodowej.
W uroczystości, która odbyła się dzisiaj 7 czerwca br. udział wzięli przedstawiciele rządu, wojska i przemysłu Polski i Korei Południowej, w tym Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. dr Artur Kuptel.
Polscy piloci są już po pierwszych cyklach szkoleń w na FA50 i wkrótce będą gotowi płynnie przejść do użytkowania tego nowego typu wyposażenia, tych nowoczesnych samolotów
Pierwsze dwa samoloty FA-50GF zostały już zmontowane przez producenta (Korean Aerospace Industries- KAI) i do końca lipca br. powinny trafić do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pozostałe 10 maszyn zostanie dostarczonych do Polski do końca br.
Oficjalny roll-out FA-50, czyli uroczyste wyprowadzenie z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 produkcji 🇰🇷, zakupionego na wyposażenie #WojskoPolskie🇵🇱. pic.twitter.com/ScWNpz9RSw
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 7, 2023
Dostawy samolotów do Sił Powietreznych RP z Korei Południowej realizowane są w błyskawicznym. Umowa ramowa została podpisana w lipcu ubiegłego roku. Natomiast dwie umowy wykonawcze na pozyskanie od strony koreańskiej 48 lekkich samolotów bojowych rodziny FA-50 podpisano we wrześniu ubiegłego roku.
W ramach pierwszej umowy zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries, jest dostawa 12 lekkich samolotów bojowych FA-50 w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. Wartość umowy wynosi ok. 705 mln USD netto, a dostawy wszystkich elementów zostaną zrealizowane do końca 2025 r., z czego wszystkie samoloty trafią do Polski w II połowie 2023 r.
Przedmiotem drugiej umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Korean Aerospace Industries, jest dostawa 36 lekkich samolotów bojowych FA-50PL wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. Wartość umowy wynosi ok. 2,3 mld USD netto, a dostawy samolotów, które zostaną skonfigurowane zgodnie z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne, rozpoczną się w 2025 r. i zostaną zrealizowane do końca 2028 r.
A-50 Fighting Eagle to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Masa własna samolotu wynosi 6,47 t, przy maksymalnej masie startowej 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.
Wszystkie zakontraktowane samoloty FA-50 zostaną wyposażone w Link-16 oraz systemy identyfikacji „swój-obcy” (IFF) NATO. Samoloty pozyskiwane w ramach drugiego etapu zamówienia będą posiadały zwiększone zdolności operacyjne, które zostaną osiągnięte w efekcie zmian w zakresie uzbrojenia, zasięgu operacyjnego oraz awioniki i radaru, zgodnie wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne.