Zdaniem byłego szefa MON-u, Mariusza Błaszczaka niedawne słowa Donalda Tuska o problemach z finansowaniem i kredytem na zakup uzbrojenia z Korei Płd. "to nic innego jak przygotowywanie żołnierzy i opinii publicznej do wycofania się z kontraktów zbrojeniowych". -Obecnie Donald Tusk szuka afery, której nie ma. Te pieniądze mieliśmy zabudżetowane i ten kredyt był dogadany. Premier mierzący się z problemami dot. finansowania wszystkich tych kwestii, które zaproponował szuka po prostu oszczędności. - mówi Piotr Kaleta poseł Prawa i Sprawiedliwości.
W tym tygodniu premier Donald Tusk mówił o problemie związanym z kredytowaniem zakupu sprzętu wojskowego z Korei Południowej.
-Z koreańskimi zakupami pojawił się problem, nie wiem, kto kogo wprowadził błąd, czy źle to skalkulował minister Błaszczak, czy Koreańczycy się wycofali, ale istotną część zakupów koreańskich miał sfinansować kredyt, który miała udzielić Korea. Okazało się w finale, że doszło do jakiegoś nieporozumienia. Nie chcę teraz zrzucać na nikogo winy, ale okazało się, że nie ma tego kredytu koreańskiego, więc jeśli pojawiają się wątpliwości co do kontraktów koreańskich, to wynika to z tego, co ujawniło się jeszcze zanim wygraliśmy wybory
Mariusz Błaszczak odniósł się do sprawy finansowania zakupu sprzętu wojskowego
-Wczorajsze słowa Donalda Tuska o problemach z finansowaniem i kredytem na zakup uzbrojenia z Korei Płd. to nic innego jak przygotowywanie żołnierzy i opinii publicznej do wycofania się z kontraktów zbrojeniowych. Powtarzałem to wielokrotnie - w MON zapewniliśmy środki na realizację zarówno zawartych umów, jak i na zakup kolejnych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 oraz docelową produkcję tego sprzętu w Polsce. Pisze się dokładnie taki scenariusz o jakim mówiłem. Donald Tusk już szuka oszczędności i w pierwszej kolejności sięga po budżet na obronność. Panie Kosiniak Kamysz przestrzegałem Pana przed tym!
Jak zauważa Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Donald Tusk powinien znać prawdę, ponieważ jako premier ma dostęp do informacji m.in. tajnych, ściśle tajnych oraz niejawnych.
Posłom Prawa i Sprawiedliwości oraz ówczesnym posłom opozycji w czasie posiedzeń niejawnej Komisji Obrony Narodowej zostały przestawione sprawy związane ze sposobem finansowania, rodzajem finansowania a także sposobem zaangażowania środków własnych. To wszystko było ustalone i nikt nie miał wątpliwości
Jak zauważa Piotr Kaleta, aby powiedzieć jak jest naprawdę, należałoby te umowy i propozycje odtajnić a tego nie można uczynić z dwóch powodów.
My niestety mamy w pewien sposób związane ręce. Po pierwsze są to kwestie dotyczące prawa handlowego oraz strategiczne dotyczące spraw militarnych. Donald Tusk cynicznie gra tą sprawą
W lipcu ub.r. zostały zawarte umowy ramowe ze stroną południowokoreańską na dostawę do Wojska Polskiego 1000 czołgów K2, zamówimy ponad 600 armatohaubic K9. Miesiąc później zostały zawarte umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych czołgów K2 oraz haubic samobieżnych K9.
Przedmiotem pierwszej umowy, o wartości 3,37 mld USD netto, zawartej z Hyundai Rotem jest dostawa 180 czołgów K2 w latach 2022-2025. Druga umowa wykonawcza o wartości 2,4 mld USD netto, zawarta z Hanwha Defense dot. pozyskanie łącznie 212 haubic samobieżnych rodziny K9, w wersji K9A1, w latach 2022-2026.
Na początku grudnia została podpisana natomiast umowa wykonawcza pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense na pozyskanie haubic samobieżnych rodziny K9 (6 egzemplarzy K9A1 oraz 146 K9PL) dla Sił Zbrojnych RP.