Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Mjr Lipczyński dla niezalezna.pl: Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej skutecznie chronią granicę

- Chciałbym podkreślić, że nie tylko żołnierze stojący na pierwszej linii, ochraniający granicę polsko-białoruską, wykonują obowiązki w strefie przygranicznej. Jest też sporo żołnierzy, którzy zapewniają wsparcie medyczne i logistyczne. Na granicy są obecne służby żywnościowe, które odpowiedzialne są za zapewnianie posiłków żołnierzom, a także służby kwaterunkowe, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków socjalno-bytowych wojskowym. Należy powiedzieć także o pododdziałach remontowych, które są w gotowości do naprawy sprzętu w przypadku, gdyby doszło do awarii - mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

18 Dywizja Zmechanizowana

Czy zaangażowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej nie wpływa na kolejne etapy formowania tego związku taktycznego Sił Zbrojnych RP?

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej przebiega zgodnie z planem oraz harmonogramem zatwierdzonym przez ministra obrony narodowej. Chciałbym przypomnieć, że w ubiegłym roku w ramach operacji „Tarcza”, mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, nasi żołnierze byli zaangażowani w ochronę granicy Polski. Na odcinku 1400 km wspieraliśmy pograniczników na granicy z Białorusią, Ukrainą, Słowacją i Czechami. Dziś wykorzystujemy zdobyte wtedy doświadczenie. Znamy już procedury, jakie obowiązują w Straży Granicznej, dzięki czemu było nam dużo łatwiej powrócić do współpracy.

Udało nam się zrealizować wszystkie założone cele. Dywizja w czerwcu br. przeszła certyfikacje według standardów NATO-wskich i osiągnęła status “Combat Ready”. Wsparcie udzielane na granicy nie zaburza procesu szkolenia i formowania dywizji. Jako żołnierze jesteśmy przygotowani do tego, aby działać w warunkach ograniczeń. Jednym z nich był Covid. Obecnie jest to presja migracyjna. Wielu żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej to weterani działań poza granicami państwa, którzy są przygotowani do pełnienia podobnej służby.

Jakie wygląda wsparcie, jakie żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej udzielają funkcjonariuszom Straży Granicznej?

18 Dywizja Zmechanizowana otrzymała zadanie wsparcia funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. To oddział straży granicznej, który swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje województwo lubelskie oraz granicę polsko-białoruską w tym województwie. Praktycznie całość tej granicy pokrywa się z rzeką Bug, która stanowi bardzo trudną przeszkodę terenową do pokonania. Na całej długości naszej odpowiedzialności wystawiamy posterunki obserwacyjne oraz patrole piesze. Do obserwacji wykorzystujemy bezzałogowe statki powietrzne, prowadzimy też patrole wodne na rzece Bug. Wyposażeni jesteśmy w noktowizory i termowizory, dzięki czemu jesteśmy w stanie widzieć również po zmroku. Ponadto ciągle prowadzimy rozbudowę inżynieryjną, budujemy posterunki w systemie hesco-bastion, tymczasową zaporę z concertiny, a także utrzymujemy i remontujemy drogi w strefie przygranicznej. Zabezpieczamy też wszystkie mosty drogowe i kolejowe.

Działamy w kilku liniach operacyjnych. Jesteśmy obecni na pierwszej linii, przy samej granicy, oraz w głębi strefy nadgranicznej. Tam również operują nasi żołnierze z tzw. sił szybkiego reagowania. Wojskowi ci są w ciągłej gotowości, aby wesprzeć żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku próby masowego i nielegalnego przekroczenia granicy. Siły te są gotowe, aby zjawić się w każdym miejscu granicy w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dzięki wykorzystaniu sił szybkiego reagowania nie musimy angażować żołnierzy pełniących służbę na pierwszej linii. W ten sposób nie powstają tzw. „białe plamy”, gdzie można byłoby próbować przekroczyć granicę w tym samym czasie. W głębi strefy nadgranicznej współpracujemy z Wojskami Obrony Terytorialnej, Żandarmerią Wojskową, Policją i Strażą Graniczną. Regularnie prowadzimy odprawy koordynujące działania naszych formacji. Dzięki temu uzupełniamy się wzajemnie i uzyskujemy efekt synergii.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Nadbużańska Straż Graniczna #kryzys migarcyjny #Wojsko Polskie #18 dywizja #granica polsko-białoruska

Paweł Kryszczak