Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Łączą ich te same wyzwania dla bezpieczeństwa. Udana współpraca żołnierzy z Polski i Łotwy

W ostatnich dniach pododdziały 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedziła delegacja 3. Łatgalskiej Brygady łotewskiej Gwardii Narodowej. – Pokazujemy nasze wyposażenie, naszą myśl szkoleniową, chcemy także zyskać wiedzę na temat doświadczenia łotewskich partnerów, by ulepszyć nasze rzemiosło wojskowe – mówi dowódca 4W-MBOT płk Jarosław Kowalski.

Współpraca żołnierzy z Polski i Łotwy rozszerza się
Współpraca żołnierzy z Polski i Łotwy rozszerza się
mat. DWOT

Gwardia Narodowa Republiki Łotwy (Latvijas Respublikas Zemessardze) powstała w 1991 r., niedługo po ogłoszeniu przez ten kraj niepodległości od Związku Sowieckiego. Formacja liczy ok. 10 tys. żołnierzy i podobnie jak polskie Wojska Obrony Terytorialnej, stanowi wsparcie dla wojsk operacyjnych i lokalnych społeczności. Jej uzbrojenie przypomina to stosowane przez WOT – główną siłę ognia stanowi broń strzelecka (m.in. karabinki G36, AK-4, karabiny maszynowe Ksp 58, RPK) i granatniki przeciwpancerne (AT-4, M2CG).

Pierwszego dnia wizyty, przedstawiciele łotewskiego oddziału odwiedzili dowództwo 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie. Drugiego dnia mieli okazję obserwować szkolenie 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Goście z Łotwy zobaczyli, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach zarządzania kryzysowego współpracują z Państwową Strażą Pożarną. Łotewska delegacja miała okazję przyjrzeć się wspólnym ćwiczeniom obejmującym sposoby gaszenia pożarów i pomocy rannym w różnych sytuacjach, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków drogowych. Kolejna część ćwiczeń, obserwowanych przez sojuszników, odbyła się na strzelnicy garnizonowej w Glince koło Braniewa. Program zajęć obejmował m.in. strzelectwo, taktykę, samoobronę i  ratownictwo pola walki. Nie zabrakło także szkolenia na tzw. checkpoincie, gdzie w roli instruktorów wystąpili funkcjonariusze Straży Granicznej. Zajęcia obejmowały zatrzymanie i przeszukanie osób próbujących przekroczyć posterunek obsadzony przez żołnierzy. Podobne wyzwania stoją przed Gwardią Narodową Łotwy.

 

Mamy te same zadania i takie samo podejście do ich realizacji, w tych kwestiach jesteśmy identyczni. Różnica tkwi oczywiście w wyposażeniu, ponieważ Polska jest dużym krajem z własnymi technologiami zbrojeniowymi, używającym sprzętu własnej produkcji, ale jego użycie opiera się na tych samych podstawach.

– powiedział płk Gunars Vizulis, dowódca 3. Brygady Gwardii Narodowej Łotwy.

Pokazujemy nasze wyposażenie, naszą myśl szkoleniową, chcemy także zyskać wiedzę na temat doświadczenia łotewskich partnerów, by ulepszyć nasze rzemiosło wojskowe.

– dodał z kolei dowódca polskiej brygady, płk Jarosław Kowalski.

Kolejnym punktem wizyty był Ełk. Delegacja z Łotwy mogła przyjrzeć się szkoleniu tamtejszego 44 Batalionu Lekkiej Piechoty. Łotewscy przedstawiciele z zainteresowaniem przyglądali się ćwiczeniom żołnierzy OT z Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą ANIKAR Mazury przy poszukiwaniu osób zaginionych. 

Łotewska Gwardia Narodowa, podobnie do WOT, zanotowała wzrost liczby ochotników po inwazji Rosji na Ukrainę. W 2022 r. do formacji wstąpiło ponad 2,5 tys. nowych żołnierzy. To znaczna liczba, biorąc pod uwagę, że populacja kraju to niespełna 2 miliony osób. Podobieństwa do Polski można znaleźć także w sytuacji geopolitycznej. Łotwa również graniczy z Białorusią i jest obiektem wywołanego przez tamtejszy reżim kryzysu migracyjnego. Dodatkowa presja wynika z faktu posiadania granicy z Rosją. Te zagrożenia powodują, że Gwardia Narodowa, tak samo jak WOT, ma ogromne znaczenie w systemie bezpieczeństwa państwa.

Każda brygada Wojsk Obrony Terytorialnej współpracuje z podobną formacją krajów sojuszniczych. W przypadku 4W-MBOT jest to właśnie Łotwa. Dowództwa obu jednostek zamierzają rozszerzać współdziałanie. Niebawem delegacja terytorialsów z Warmii i Mazur odwiedzi Łotwę.

 



Źródło: niezalezna.pl

#WOT #armia #współpraca #Łotwa #poligon #wojsko

Konrad Wysocki