Otworzenie trzeciego miejskiego szpitala oraz domu opieki przy ul. Kopernika w Krakowie, a także wprowadzenie Karty Mieszkańca i utworzenie miejsc rehabilitacji dla kobiet w ciąży - to priorytety polityki zdrowotnej kandydatki na prezydenta Krakowa, Małgorzaty Wassermann.
O swoich planach kandydatka Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach mówiła na konferencji zorganizowanej przed Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wassermann zapowiedziała, że jeśli zostanie prezydentem miasta, w budynku Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 50 powstanie trzeci szpital miejski.
Wielu z nas, czy nasi bliscy, prędzej czy później korzystają z nagłej pomocy zdrowotnej, wzywają karetkę pogotowia i zostają dowiezieni na SOR. Prawie każdy mieszkaniec Krakowa wie, jak jest to ciężkie przeżycie – lekarze pracują i robią co mogą, dzień i noc, natomiast oddziałów ratunkowych jest za mało – powiedziała i dodała, że jej pomysł poparło wiele środowisk, głównie medycznych.
Szpital, który powstałby w budynku przy Kopernika 50, byłby prowadzony przez Collegium Medicum UJ lub byłby kompletnie odrębną jednostką gminną.
To budynek nowoczesny i przystosowany – zaznaczyła Wassermann.
Dodała, że w szpitalu obok SOR znalazłoby się 100 łóżek na innych oddziałach.
Kandydatka na prezydenta Krakowa zwróciła uwagę, że obecnie w mieście są dwa szpitale założone przez gminę Kraków – szpital Żeromskiego i Narutowicza. SOR-y w tych dwóch placówkach przyjmują – mówiła - ok. 50 proc. mieszkańców potrzebujących nocnej pomocy.
Z kolei wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiedział, że resort pochwala takie inicjatywy (utworzenie szpitala miejskiego i domu opieki przy Kopernika) i są środki unijne na takie inwestycje.