Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Skandal w Gdańsku! Adamowicz nie chce Wyszkowskiego w Centrum Solidarności

Minister kultury prof. Piotr Gliński zgłosił Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności.

wg

Minister kultury prof. Piotr Gliński zgłosił Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. Ale na tę kandydaturę - jak informuje TVN - nie zgadza się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, związany z PO. Dlaczego? Bo jego zdaniem Wyszkowski "to człowiek konfliktowy", który "wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich".

Niedługo prezydent Gdańska powoła nowy skład Rady Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) na 4-letnią kadencję. Rada składa się z 16 członków, których zgłasza sześć podmiotów założycielskich Centrum, wśród nich resort kultury. Ministerstwo wskazuje 4 członków. W gronie tym znalazły się następujące osoby: Krzysztof Wyszkowski, Jan Hlebowicz, Kornel Morawiecki i Krzysztof Nowak. 

Ale Adamowicz nie chce zaakceptować Wyszkowskiego. W skandalicznym liście do ministra kultury prezydent Gdańska napisał:

Od lat pan Wyszkowski zapętla się w niebezpiecznych rewirach. [...] to człowiek konfliktowy i destrukcyjny [...[ Wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich, skłócił się z wieloma środowiskami byłych działaczy wielkiego ruchu Solidarności. Od wielu lat panowie Wałęsa i Wyszkowski pozostają w permanentnych sporach natury sądowej i nie tylko.

Reklama

Przypomnijmy: Krzysztof Wyszkowski od 1977 r. współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Rok później był współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, opracował deklarację WZZ. W 1980 r. uczestniczył w strajku sierpniowym w Stoczni Gdańskiej. W 1981 r. był sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zatrzymany 13 grudnia 1981 r. w Grand Hotelu w Sopocie, następnie był internowany w Strzebielinku, gdzie prowadził kilkudniową głodówkę protestacyjną. W sierpniu 1982 r. uciekł, pozostając w ukryciu. W lipcu 1983 r. został tymczasowo aresztowany, a zwolnienie uzyskał na mocy amnestii. W maju i sierpniu 1988 r. uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej[

wg

Reklama