Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Będą kary za „polskie obozy”. Projekt ustawy trafił do komisji

Do pracy w komisji Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejm skierował przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy chroniącej dobre imię Polski.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Do pracy w komisji Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejm skierował przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy chroniącej dobre imię Polski. Na mocy zapisów zawartych w projekcie używanie kłamliwych określeń w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy śmierci” miałoby być uznawane za przestępstwo, za które grozi kara do trzech lat więzienia.

Jak informuje resort sprawiedliwości wyżej wymienione sankcje to nie jedyne reperkusje, z którymi będą musiały liczyć się media i politycy używający oszczerczych wobec Polski określeń. Narażą się oni także na pozwy wytaczane na drodze cywilnej przez IPN i organizacje pozarządowe.

- W myśl nowych przepisów wprowadzanych m.in. do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, odpowiedzialność karna grozić będzie osobom, które publicznie i wbrew faktom przypisują Narodowi Polskiemu udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę niemiecką. Sprawcy pomówień podlegaliby karze grzywny lub pozbawienia wolności do trzech lat, a ci, którzy dokonali takiego czynu nieumyślnie - karze grzywny lub ograniczenia wolności. Wyroki mają być podawane do wiadomości publicznej – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl drugim, niezwykle istotnym filarem proponowanych zmian w prawie jest wprowadzenie ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego na drodze cywilnej.

- W dotychczasowym stanie prawnym, w przypadku oszczerstw godzących w Polskę i Polaków, można było indywidualnie dochodzić roszczeń odszkodowawczych, ochrony dóbr osobistych czy konsekwencji wynikających z prawa prasowego. Wszystkie te działania były jednak nieadekwatne do skali problemu. Po wejściu w życie ustawy powództwa w takich sprawach mogłyby być skutecznie wytaczane przez Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe, w zakresie ich zadań statutowych – wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Przyjęte zmiany mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę niemiecką. Odnośnie do osób naruszających dobre imię Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego za granicą, zastosowanie będą mogły mieć instrumenty pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych, których Polska jest stroną.

- Uchwalenie ustawy pozwoli skutecznie zwalczać kłamstwa godzące w dobry wizerunek i w dobre imię Polski, powielane przede wszystkim przez zagraniczne media – podkreśla resort sprawiedliwości.

 



Źródło: niezalezna.pl,ms.gov.pl

#II wojna światowa #obozy #Ministerstwo Sprawiedliwości

rz