Wielkie zmiany szykują się w statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Projekt ustawy autorstwa PiS wpłynął już do laski marszałkowskiej. Wprowadza m.in. możliwość wyciągania wobec sędziów TK konsekwencji dyscyplinarnych takich jak upomnienie, nagana, a nawet obniżenie wynagrodzenia lub odwołanie sędziego z pełnionego urzędu.
Projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego dotyczy uregulowania praw, obowiązków i zasad odpowiedzialności sędziów TK i określa zasady stosunku służbowego sędziów Trybunału.
„Stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków” - czytamy w projekcie ustawy.
Ponadto projekt zakłada wprowadzenie zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia przez sędziów TK. Jedynym wyjątkiem w tej sytuacji ma być praca naukowo-dydaktyczna.
Co do odpowiedzialności karnej, dokument wprowadza wprowadza możliwość wyciągania wobec sędziów TK konsekwencji dyscyplinarnych takich jak upomnienie, nagana, a nawet obniżenie wynagrodzenia lub odwołanie sędziego z pełnionego urzędu. Wnioskodawcy proponują jednak, aby sędziowie TK mogli być pociągnięci do odpowiedzialności karnej wyłącznie za zgodą Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że sędzia nie będzie mógł być zatrzymany ani aresztowany, za wyjątkiem jego ujęcia na gorącym uczynku.
Poniżej pełna treść PROJEKTU USTAWY:
Źródło: TVP Info,sejm.gov.pl,niezalezna.pl,300polityka.pl
#Sejm #projekt ustawy #sędziowie #Trybunał Konstytucyjny #TK
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz