Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Medal za działanie, a nie pisanie. Bartłomiej Misiewicz odznaczony za zasługi dla obronności kraju

Wyróżnienie przez Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, rzecznika MON‑u Bartłomieja Misiewicza medalem za zasługi dla obronności kraju zmienia dotychczasowe zwyczaje.

Wyróżnienie przez Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, rzecznika MON‑u Bartłomieja Misiewicza medalem za zasługi dla obronności kraju zmienia dotychczasowe zwyczaje. W czasach rządów koalicji PO-PSL odznaczenia z MON‑u otrzymywali zaprzyjaźnieni z PO dziennikarze, w tym m.in. z TVN‑u, radiowej Trójki i „Gazety Wyborczej”. W tym roku odznaczenia dostali ludzie mający istotny wkład w działalność resortu obrony.

Bartłomiej Misiewicz, obecnie rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej, aktywność publiczną rozpoczął w 2008 r. Od początku był współpracownikiem Antoniego Macierewicza. Działał w zespole parlamentarnym ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Był szefem biura zespołu wyjątkowo zaangażowanym w kwestię wyjaśnienia przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Po jesiennych wyborach parlamentarnych został rzecznikiem prasowym MON‑u. Jego zadania jednak znacznie wykraczają poza zwyczajne reprezentowanie resortu. To właśnie Misiewicz został pełnomocnikiem Antoniego Macierewicza ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, gdy szef instytucji płk Krzysztof Dusza próbował wywołać rokosz, nie wykonując rozkazu pozbawiającego go stanowiska. Obecny rzecznik prasowy MON‑u złożył również do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników, funkcjonariuszy oraz żołnierzy SKW, oddelegowanych do pełnienia obowiązków w CEK‑u. Nieprawidłowości stwierdziła specjalna komisja powołana do kontroli materiałów i dokumentów przechowywanych w CEK NATO. Przypomnijmy również, że instytucja jest podejrzewana o związek z rosyjskim FSB.

Bartłomiej Misiewicz był również niezwykle aktywny podczas szczytu NATO w Warszawie. Na spotkaniu ostatecznie podjęto decyzję o obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski. Organizację i obsługę medialną, za którą był odpowiedzialny właśnie Bartłomiej Misiewicz, chwalili nawet dziennikarze nieprzychylni rządom PiS‑u.

Zdaniem świata dziennikarskiego działania Misiewicza nie uprawniają go do otrzymania medalu za zasługi dla obronności kraju. Większość środowiska nie protestowała jednak, gdy odznaczenie z rąk Tomasza Siemoniaka otrzymywali m.in. komentator sportowy, a obecnie gwiazda TVN‑u Tomasz Zimoch, dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki (TW „Bera”), szef „Lata z Radiem” Roman Czejarek czy dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński.

Kwestię wyróżniania medalem za zasługi dla obronności kraju reguluje rozporządzenie z 19 kwietnia 1991 r. Otrzymują je osoby, które „swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronności”. Medale (brązowy, srebrny i złoty) otrzymują również rodzice żołnierzy.
 

Reklama
Reklama