Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Minister Obrony Narodowej upamiętnił ukraińskich sojuszników z 1920 roku

Uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się dziś od złożenia złożenia przez szefa MON, na warszawskim Cmentarzu Prawosławnym, wieńca na grobie gen.

rz

Uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się dziś od złożenia złożenia przez szefa MON, na warszawskim Cmentarzu Prawosławnym, wieńca na grobie gen. Marka Bezruczki, ukraińskiego dowódcy, który wspólnie z Polakami walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Jak informuje serwis resortu obrony, minister Macierewicz złożył również wieniec przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, broniących wolności Ukrainy i Polski w latach 1918-1920.

Dywizja generała Bezruczki wspólnie z polskimi żołnierzami 31. Pułku Strzelców Kaniowskich broniła Zamościa przed Armią Konną Budionnego w walkach od 29 do 31 sierpnia 1920 r.
 

Generał Ukraińskiej Republiki Ludowej Marko Bezruczko(ur. 31 października 1893, zm. 10 lutego 1944 w Warszawie) w 1912 podjął studia w Mikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1914. W 1918 jako oficer Sztabu Generalnego kierował I Oddziałem Armii URL. W 1919 szef sztabu Samodzielnego Korpusu Strzelców Siczowych.

W wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu pułkownika, pełnił rolę dowódcy 6 Siczowej Dywizji Strzelców Armii URL. 7 maja 1920 dowodzona przez niego 6 dywizja, wraz z wojskami polskimi zajęła Kijów. Dowodził obroną Zamościa przed Armią Czerwoną, uczestniczył w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem. 5 października 1920 awansowany do stopnia generała chorążego Armii URL. W 1921-1924 członek Wyższej Rady Wojennej URL.
 
W latach 30. był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w Warszawie. Pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Reklama

rz

Reklama