Projekt "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja (...) jest inicjatywą, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez edukacyjno-historycznych – powiedziała na konferencji prasowej Lilia Luboniewicz, sekretarz zarządu fundacji, która organizuje bieg.
W jej ocenie, wydarzenie to jest symbolicznym "biegiem ku historii". Jak mówiła, inicjatywa ta cieszy się ogromną popularnością.
Pamiętamy i właśnie w dniu 4 marca, zjednoczeni wszyscy, chcemy oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę – dodała.
W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku 1963, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak, ps. Lalek).
W tym roku specjalna edycja biegu odbędzie się m.in. w Nowym Jorku, a jego otwarcia dokona zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Jak zaznaczył, działalność naukowa instytutu to obowiązek, który IPN spełnia "w różny sposób".
Poprzez poszukiwania, poprzez ekshumacje; tu, w kraju, jak i poza granicami (...). Byłoby to znacznie mniej wartościowe, gdybyśmy nie próbowali o tych działaniach mówić w różny sposób. Pokazywać nasz szacunek do żołnierzy wyklętych, pokazywać jak my dzisiaj - Polacy początku XXI wieku - dbamy o ich pamięć – powiedział.
Mówiąc o inicjatywie biegu "Tropem Wilczym", prof. Szwagrzyk pokreślił, że uczestniczy w niej od lat i jest to "piękna forma" upamiętnienia.
Bardzo się cieszę, że ta forma nabiera z roku na rok coraz piękniejszych barw; coraz więcej osób w niej uczestniczy. Za prawie tydzień będę miał możliwość uczestniczenia w otwarciu takiego biegu w Nowym Jorku. Kilka lat temu aż trudno było sobie wyobrazić taką sytuację, że setki Polaków w Nowym Jorku będą w taki oto sposób honorowało pamięć o naszych bohaterach, pamięć o żołnierzach wyklętych – dodał.
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Obecna edycja to 333 polskie miasta, dawne ziemie polskie na kresach, europejskie stolice, Nowy Jork, Chicago, Australia. 4 marca 2018 roku pobiegną żołnierze wszystkich narodowości stacjonujący na misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie.
VI edycja "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Portal Niezalezna.pl jest patronem medialnym biegu.