Pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" w południe wyruszył warszawskim Traktem Królewskim – z placu Zamkowego na pl. Piłsudskiego – 11. Orszak Trzech Króli. Podobne korowody przejdą ulicami 752 miejscowości w kraju i 22 poza granicami Polski. O licznych Orszakach Trzech Króli w Polsce mówił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie.
Wymarsz Orszaku poprzedziła msza św., odprawiona w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Zaczęliśmy #orszak 2019! pic.twitter.com/Sn4ky2w22k
— Orszak Trzech Króli (@Orszak3Kroli) 6 stycznia 2019
Przed mszą św. kard. Nycz odznaczył 28 osób medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Wśród nagrodzonych znalazła się prof. Krystyna Szostek-Radkowa, wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych.
Azjatyckiego króla w #OrszakTrzechKróli poprzedza wirujący smok. pic.twitter.com/xMFR3bkO9K
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 6 stycznia 2019
O godz. 12:00 na Placu Zamkowym uczestnicy Orszaku obejrzeli na telebimach transmisję modlitwy "Anioł Pański" z Watykanu, podczas której papież Franciszek pozdrowił uczestników orszaków z Polski.
Papież Franciszek pozdrowił @Orszak3Kroli :) pic.twitter.com/F4jcigmyfL
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 6 stycznia 2019
Po modlitwie kard. Nycz rozpoczął Warszawski orszak, mówiąc: "Idźmy w pokoju, niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do stajenki".
#Orszak za gwiazdą wędruje. pic.twitter.com/55j0Cogljp
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 6 stycznia 2019
Barwny pochód ma przejść Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona została stajenka. Prowadzą go trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Imprezie towarzyszy zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Afryka pozdrawia.#Orszak pic.twitter.com/B8egUWZN9K
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 6 stycznia 2019
Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" szkole "Żagle".
#OrszakTrzechKróli ??? już w drodze na plac Piłsudskiego #Warszawa pic.twitter.com/RJ1Ui4F0hS
— Archidiecezja Warszawska (@archwwa) 6 stycznia 2019
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie mówił o licznych orszakach Trzech Króli odbywających się w wielu miastach w Polsce.
Orszak czerwony, w którym podąża #abpMarekJędraszewski jest już na Rynku Głównym i zmierza w kierunku sceny, gdzie spotkają się wszystkie cztery krakowskie orszaki.#OrszakTrzechKróli @EpiskopatNews pic.twitter.com/SgVKb4e5bf
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) 6 stycznia 2019
#OrszakTrzechKróli w par. Skorzeszyce. Kilkaset osób rozspiewanych wyszło w pochodzie... pic.twitter.com/gRBvMPXIa3
— Tomasz Kaczówka (@TKaczowka) 6 stycznia 2019
@Orszak3Kroli w Sokolowie Podlaskim z ks. Bp. Tadeuszem Pikusem pic.twitter.com/sklpKB2bRn
— Drohiczynska (@drohiczynska) 6 stycznia 2019
@Orszak3Kroli w Kosowie Lackim. pic.twitter.com/IkhrdfmCiq
— Drohiczynska (@drohiczynska) 6 stycznia 2019
Zwracając się do tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra w niedzielne południe Franciszek pozdrowił przybyłych na to spotkanie uczestników historyczno-folklorystycznego orszaku Trzech Króli z włoskiego regionu Abruzja.
Następnie papież dodał: "Pragnę wspomnieć także o orszakach Trzech Króli, które odbywają się w wielu miastach w Polsce z szerokim udziałem rodzin i stowarzyszeń".
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 r. 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.