Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zwiększą się nakłady na ochronę zdrowia. Rząd przyjął projekt

Od 1 stycznia 2018 r. środki na ochronę zdrowia będą stopniowo rosły, osiągając w 2025 r. poziom 6 proc. PKB - zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przyjął dziś rząd.

pixabay.com

W 2018 r. na ochronę zdrowia ma być przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Projekt przygotowało ministerstwo zdrowia. Jak podkreśla w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, jego uchwalenie przełoży się "na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, o którym premier Beata Szydło mówiła w exposé".

- Dzięki zwiększeniu nakładów publicznych na finansowanie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, NFZ będzie mógł zakontraktować większą ich liczbę. Oznacza to, że czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne skróci się, a w efekcie jakość opieki zdrowotnej w publicznym systemie służby zdrowia poprawi się - głosi komunikat.

Przytoczono dane z raportu OECD z 2016 r., według których w Polsce czas oczekiwania na świadczenia medyczne w 2015 r. był rekordowo długi – np. na operacje zaćmy trzeba było czekać 400 dni, na wymianę stawu biodrowego ponad 365 dni, stawu kolanowego - ponad 400 dni. Dlatego założono, że dodatkowe środki w pierwszej kolejności będą przeznaczane na finansowanie tych świadczeń, na które czeka się szczególnie długo.

- Inne zakresy świadczeń, na które dodatkowe środki zostaną skierowane – to przede wszystkim te, które wynikają z analizy zmieniającej się sytuacji zdrowotnej społeczeństwa określonej w mapach potrzeb zdrowotnych, a także te związane z zapewnieniem szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku - podkreślono.

Dziś rano premier Beata Szydło w rozmowie w TVN24 przekonywała, że "rząd wywiązuje się ze wszystkich tych postulatów, których oczekują dzisiaj rezydenci" - nakłady na zdrowie będą rosły, zaplanowano podwyżki.

Premier powiedziała, że "nie znajduje podstaw do protestu" rezydentów.

- W rozmowie ze mną rezydenci pokazali trzy postulaty: zwiększenie nakładów na służbę zdrowia – jest, zwiększenie ich wynagrodzeń – jest, i przyjrzenie się wynagrodzeniom innych grup zawodowych – wszystko to jest. Trzeba usiąść do stołu – stwierdziła.

- Budżet ma określone możliwości. Tak trzeba na to patrzeć. (…) 6 proc. PKB to duża kwota - podkreśliła szefowa rządu.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ochrona zdrowia #rząd #ustawa #nakłady

redakcja