Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Zmarł Leszek Moczulski. Miał 94 lata

Zmarł Leszek Moczulski, historyk i polityk, lider i założyciel Konfederacji Polski Niepodległej. Miał 94 lata.

wg

Leszek Moczulski, właściwie Robert Leszek Moczulski, to polski historyk, dziennikarz i polityk, znany przede wszystkim jako założyciel Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Urodził się 7 czerwca 1930 roku w Warszawie. W okresie PRL był związany zarówno z organizacjami komunistycznymi, jak i z opozycją antykomunistyczną.

Reklama

Wczesna działalność i zaangażowanie komunistyczne

Po II wojnie światowej, w młodym wieku, Moczulski zaangażował się w działalność komunistyczną. W 1947 roku został członkiem Związku Walki Młodych, a rok później wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej oraz Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). Od 1950 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W 1951 roku ukończył studia w Akademii Nauk Politycznych, a w 1958 roku uzyskał dyplom z historii na Uniwersytecie Warszawskim.

Działalność opozycyjna

Pod koniec lat 70., Moczulski zerwał z reżimem komunistycznym i zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1979 roku ogłosił powstanie Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), jednej z pierwszych antykomunistycznych partii politycznych w Polsce. KPN odwoływała się do tradycji sanacyjnych oraz myśli politycznej Józefa Piłsudskiego. Moczulski był jednym z czołowych działaczy opozycji w latach 80., za co wielokrotnie trafiał do więzienia jako więzień polityczny.

Podczas transformacji ustrojowej w Polsce, po rozmowach Okrągłego Stołu, Moczulski krytykował kompromisy zawarte z komunistami. Występował przeciwko "grubej kresce" i opowiadał się za pełną dekomunizacją na wzór denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

Kontrowersje związane z działalnością agenturalną

Leszek Moczulski był zarejestrowany w latach 1969-1977 jako tajny współpracowik SB o pseudonimie "Lech". Jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza. Moczulski aktywnie uczestniczył w obaleniu rządu Jana Olszewskiego.

Kariera polityczna

Moczulski był posłem na Sejm w latach 1991-1997. W trakcie swojej działalności parlamentarnej pełnił funkcje przewodniczącego różnych komisji, w tym komisji ds. polityki zagranicznej, współpracy z Polonią oraz komisji pracującej nad projektem nowej konstytucji.

Historyk i dziennikarz

Leszek Moczulski poza działalnością polityczną był również historykiem, specjalizującym się w historii Polski, szczególnie w okresie II wojny światowej. W swojej karierze dziennikarskiej współpracował z wieloma warszawskimi gazetami i czasopismami, w tym m.in. z "Życiem Warszawy" i tygodnikiem "Stolica".

wg

Reklama