Szef Rady powiedział, że we wtorek Rada rozpocznie prace nad propozycjami zmian w Zielonym Ładzie. Zaznaczył, że jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, który uważa, że Polska do przeprowadzanie reform m. in. w unijnej polityce rolnej powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. Ardanowski ocenił też, że przeforsowaniu zmian może sprzyjać nowa KE, która powstanie po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wyraził nadzieję, że korektę Zielonego Ładu poprą nie tylko polskie i unijne organizacje rolnicze, ale także instytucje, które bulwersują forsowane przez Brukselę kwestie dotyczące budownictwa, wytwarzania energii czy transportu.
"Teraz rolnicy nieco wygasili protesty w związku z pracami na polach, ale zapowiadają, że wznowią je 10 maja br."
- powiedział Ardanowski. Dodał, że tego dnia przewidziany jest m.in. kolejna akcja w Warszawie, przy czym - jak wskazał - zmieniona nieco zostanie jej forma, tak by "była ona mniej dotkliwe społecznie".
Poinformował również, że Rada czeka na sugestie zmian w Zielonym Ładzie nie tylko od ekspertów i organizacji rolniczych, którzy uczestniczą w posiedzeniach Rady, ale też od przedstawicieli oddolnych protestów rolników z całej Polski. Jego zdaniem, "ostatnie protesty uaktywniły młode pokolenie gospodarzy dobrze wykształconych, świetnie poruszających się w mediach społecznościowych, którzy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ruchu rolniczym". "Dlatego zależy nam na ich aktywności przy pracach nad propozycjami zamian w Zielonym Ładzie" - dodał.
Pytany, co w jego opinii należało by zmienić, powiedział, że na pewno powinna być bardziej zbilansowania kwestia bezpieczeństwa żywnościowego.
"Nie może być tak, że Bruksela ograniczy produkcję rolną w państwach członkowskich argumentując to ochroną klimatu, a będzie importować żywność, z państw gdzie nie obowiązują normy środowiskowe i stosuje się niedozwolone substancje aktywne"
- stwierdził Ardanowski.
Zapytany o harmonogram prac Rady, wskazał, że zbieranie propozycji korekt Zielonego Ładu uruchomione zostaną w tym tygodniu, natomiast w kwietniu i maju br. przewidziane są m.in konferencje i posiedzenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Następnie propozycje zostaną przekazane rządowi, który przedłoży je KE" - powiedział.