We wtorek Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku. Uchwała Izby została podjęta w składzie wszystkich 18 sędziów. Treść uchwały i uzasadnienie rozstrzygnięcia odczytał prezes tej Izby Krzysztof Wiak. Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne - dwóch do całej uchwały, a jeden do uzasadnienia.
Prezes Wiak wskazał w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych - około 54 tys. - nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, a żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.
W posiedzeniu brali udział szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, a także Prokurator Generalny Adam Bodnar i jego zastępca prok. Jacek Bilewicz. Na początku posiedzenia Bodnar wnosił o rozpatrzenie kwestii ważności wyborów przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. W uzasadnieniu do wniosku wskazał, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej "nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności", wnioskował też o wyłączenie ze sprawy sędziów tej Izby.
Odnosząc się do wniosków Prokuratora Generalnego, prezes Wiak mówił, że nie znajdują one podstaw w obowiązującym prawie i informował, że zostały one pozostawione bez rozpoznania.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 r., właściwa do rozpatrywania protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów jest utworzona wówczas Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Tworzą ją osoby powołane po 2017 r. na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy o KRS z 2017 r.
W piątek wieczorem podjęta 1 lipca uchwała SN została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Uchwała - w opublikowanej formie - została jednak poprzedzona adnotacją. "Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (...), a także zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (...) Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana na mocy ustawy z 8 grudnia 2017 r. (...) nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów nie pozwalają na uznanie Sądu Najwyższego – orzekającego w składach, w których zasiadała osoba powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim przez Prezydenta RP na wniosek KRS ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. (...) – za sąd ustanowiony na mocy ustawy" - głosi ta adnotacja.

Przypomnijmy, że wydawanie Dziennika Ustaw jest wyłączną kompetencją Prezesa Rady Ministrów, który realizuje ją przy pomocy zespołu redakcyjnego w Rządowym Centrum Legislacji.
Jeszcze we wtorek 1 lipca marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że na 6 sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego.
W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów prezydenckich
— Kamil Zaradkiewicz (@Zaradkiewicz_K) July 4, 2025
(z bezprawnym „dopiskiem” bez żadnej prawnej skuteczności) pic.twitter.com/1nhhCKbtwi
Jednocześnie - również w piątek - w Dzienniku Ustaw opublikowana została wcześniejsza uchwała SN, podjęta 14 maja br. przez całą Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Stwierdzała ona ważność wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym nr 33 w Krakowie przeprowadzonych 16 marca br. Tę uchwałę w Dzienniku Ustaw także opatrzono analogiczną adnotacją, jak uchwałę o ważności wyboru Karola Nawrockiego.