Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę SN ws. ważności wyboru Prezydenta RP. Ze skandalicznym dopiskiem!

W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę Sądu Najwyższego stwierdzającą ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. Do uchwały dodano jednak skandaliczną adnotację mówiącą, że orzecznictwo europejskich trybunałów nie pozwala na uznanie składu SN z tej sprawy za "sąd ustanowiony na mocy ustawy". Przypomnijmy, że wydawanie Dziennika Ustaw jest wyłączną kompetencją premiera.

We wtorek Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku. Uchwała Izby została podjęta w składzie wszystkich 18 sędziów. Treść uchwały i uzasadnienie rozstrzygnięcia odczytał prezes tej Izby Krzysztof Wiak. Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne - dwóch do całej uchwały, a jeden do uzasadnienia.

Reklama

Prezes Wiak wskazał w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych - około 54 tys. - nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, a żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.

W posiedzeniu brali udział szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, a także Prokurator Generalny Adam Bodnar i jego zastępca prok. Jacek Bilewicz. Na początku posiedzenia Bodnar wnosił o rozpatrzenie kwestii ważności wyborów przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. W uzasadnieniu do wniosku wskazał, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej "nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności", wnioskował też o wyłączenie ze sprawy sędziów tej Izby.  

Odnosząc się do wniosków Prokuratora Generalnego, prezes Wiak mówił, że nie znajdują one podstaw w obowiązującym prawie i informował, że zostały one pozostawione bez rozpoznania.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 r., właściwa do rozpatrywania protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów jest utworzona wówczas Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Tworzą ją osoby powołane po 2017 r. na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy o KRS z 2017 r. 

W piątek wieczorem podjęta 1 lipca uchwała SN została opublikowana w Dzienniku Ustaw.  

Uchwała - w opublikowanej formie - została jednak poprzedzona adnotacją. "Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (...), a także zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (...) Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana na mocy ustawy z 8 grudnia 2017 r. (...) nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów nie pozwalają na uznanie Sądu Najwyższego – orzekającego w składach, w których zasiadała osoba powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim przez Prezydenta RP na wniosek KRS ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. (...) – za sąd ustanowiony na mocy ustawy" - głosi ta adnotacja.

Dziennik Ustawgov.pl / https://dziennikustaw.gov.pl/

Przypomnijmy, że wydawanie Dziennika Ustaw jest wyłączną kompetencją Prezesa Rady Ministrów, który realizuje ją przy pomocy zespołu redakcyjnego w Rządowym Centrum Legislacji.

Jeszcze we wtorek 1 lipca marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że na 6 sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego.

Jednocześnie - również w piątek - w Dzienniku Ustaw opublikowana została wcześniejsza uchwała SN, podjęta 14 maja br. przez całą Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Stwierdzała ona ważność wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym nr 33 w Krakowie przeprowadzonych 16 marca br. Tę uchwałę w Dzienniku Ustaw także opatrzono analogiczną adnotacją, jak uchwałę o ważności wyboru Karola Nawrockiego.  

Źródło: niezalezna.pl
Reklama