Już osiem dni trwa oczekiwanie na opublikowanie w Monitorze Polskim postanowienia marszałka Sejmu o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego w celu przyjęcia przysięgi przez prezydenta. Sprawdziliśmy - to najdłużej od lat. Do naszego artykułu na ten temat odnoszą się politycy.
Wśród nich były rzecznik rządu za czasów PiS, europoseł Piotr Müller.
Brak publikacji postanowienia Marszałka Sejmu ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego to poważne naruszenie prawa. Donald Tusk i jego rząd mają obowiązek ogłoszenia tego aktu w Monitorze Polskim. Zaprzysiężenie Prezydenta RP nie jest procedurą warunkową, lecz ustawowym obowiązkiem!
– napisał na Twitterze Müller.
Do wpisu dołączył zdjęcie fragmentu artykułu z Niezalezna.pl.
Brak publikacji postanowienia Marszałka Sejmu ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego to poważne naruszenie prawa. @donaldtusk i jego rząd mają obowiązek ogłoszenia tego aktu w Monitorze Polskim. Zaprzysiężenie Prezydenta RP nie jest procedurą warunkową, lecz ustawowym obowiązkiem! pic.twitter.com/MycQFSVD4n
— Piotr Müller (@PiotrMuller) July 15, 2025
Sprawdziliśmy, jak w poprzednich latach wyglądało zamieszczanie w Monitorze Polskim postanowień marszałka Sejmu RP o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego mającego przyjąć przysięgę od prezydenta. Okazuje się, że nawet w 2015 roku, gdy rządziła jeszcze Platforma Obywatelska, a wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, postanowienie trafiło do Monitora Polskiego po czterech dniach.
- W 2020 roku marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała postanowienie w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokładnie 16 lipca, a już 17 lipca opublikowano je w Monitorze Polskim.
- W 2015 roku Małgorzata Kidawa-Błońska wydała postanowienie 20 lipca i po czterech dniach trafiło ono do Monitora Polskiego.
- Pięć lat wcześniej - 3 sierpnia 2010 r. ogłoszono postanowienie marszałka, 5 sierpnia było już w Monitorze Polskim. Marszałkiem był wówczas Grzegorz Schetyna.