Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tusk obiecywał przed wyborami "koniec drożyzny". Tymczasem Polacy płacą za żywność coraz więcej!

Z miesiąca na miesiąc tempo wzrostu cen w sklepach przyspiesza. W lipcu były już średnio o 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem – wynika z najnowszej edycji indeksu cen autorstwa UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito.

Sklep
Sklep
Pixabay - Pixabay

Coraz wyższe ceny żywności 

Jak czytamy, "najmocniej zdrożały napoje bezalkoholowe, bo aż o 15,6 proc.".

"Na drugim miejscu były dodatki spożywcze, czyli keczupy, musztardy itp., których ceny wzrosły o 11,2 proc. Niechlubne podium zamykają słodycze z cenami wyższymi o 9,3 proc."

– podano.

"Jeszcze w 2025 r. będziemy obserwować tendencje wzrostowe i w konsekwencji inflacja może być wyższa niż w 2024 r." – prognozuje prof. Sławomir Jankiewicz z WSB Merito.

Tusk obiecywał, że "skończy się drożyzna" 

W lipcu 2022 roku Donald Tusk przekonywał, że jeśli PiS przestanie rządzić, "skończy się drożyzna". 

„Czy ktoś ma jeszcze pytania, kto powinien rządzić w Polsce, jeśli Polska ma nie być krajem największej drożyzny w Europie? [...] Z drożyzną można walczyć, ale są dwa warunki, aby robić to skutecznie – trzeba mieć elementarne kompetencje i trzeba mieć elementarną uczciwość. I wtedy można walczyć z inflacją skutecznie"

– przekonywał obecny premier.

Następnie dodawał: "Skończy się PiS, skończy się drożyzna. A wy jesteście tutaj, żeby PiS się skończył, bo musi się skończyć drożyzna”.

Kolejny wzrost inflacji w lipcu 2024

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. wzrosły rdr o 4,2 proc., a w porównaniu z czerwcem wzrosły o 1,4 proc. - podał niedawno Główny Urząd Statystyczny.

W lipcu br. inflacja ponownie przekroczyła granicę celu NBP (cel NBP to 2,5 proc. +/- 1 p.p. - red.) i taki stan prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych GUS. Zmiana inflacji związana jest głównie z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu, które podniosły wynik o 1,4 p.p. Kolejne 0,2 p.p. dodawały ceny żywności, lekko wzrosła też inflacja bazowa - dodał PIE.

Przekazano również, że inflacja bazowa w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać – jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie, głównie za sprawą szybkiego wzrostu cen usług. Dodano, że jej powrót do poziomu 2,5 proc. prawdopodobnie zajmie ok. 1,5 roku.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#inflacja #ceny #żywność

mm