Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Zjednoczona Prawica wciąż cieszy się największym poparciem Polaków. W dodatku rosnącym i to zdecydowanie dynamiczniej niż w przypadku politycznej konkurencji z Koalicji Obywatelskiej.
Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na początku tygodnia Zjednoczona Prawica zyskałaby poparcie na 34,2 proc. głosujących - o 1,3 pkt proc. więcej w porównaniu z ostatnim badaniem dla Onetu przeprowadzonym w grudniu ub.r.
Poparcie dla KO zadeklarowało 26,7 proc. wyborców (o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu), od pierwszego miejsca Koalicję dzieli 7,5 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 9,2 proc. głosów. (o 0,2 pkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu).
Na Konfederację wskazało 8,7 proc. ankietowanych. "To zdecydowany wzrost o 3,2 pkt proc. w stosunku do badania z grudnia ub.r." - zauważono. Do Sejmu dostałyby się także Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL Koalicja Polska, "choć biorąc pod uwagę 3 proc. błąd statystyczny, ich miejsce nie jest w 100 proc. pewne". Zamiar głosowania na Polskę 2050 wyraziło 7,1 proc. badanych (o 2,1 pkt proc. mniej niż w grudniu). PSL-KP wybrałoby 6,8 proc. (o 0,6 pkt proc. więcej niż w badaniu IBRiS sprzed trzech miesięcy).
IBRiS uwzględnił także wariant wspólnego startu Polski 2050 z PSL. W takim układzie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy pozostanie w zasadzie na tym samym poziomie (34 proc.), jednak wyraźnie spada poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (o 2,2 pkt proc. do 24,5 proc.). Partie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza jako jeden komitet mogą wspólnie liczyć na trzecie miejsce z 15 proc. poparcia, podczas gdy osobno ich sumaryczny wynik to 13,9 procent. Lewica otrzymałaby w tym wariancie 9,1 proc., Konfederacja 9 proc. głosów.
Jaka będzie frekwencja? Na pytanie o udział w wyborach odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 39,4 proc. ankietowanych, a "raczej tak" — 13,9 proc. Łącznie, chęć oddania głosu deklaruje więc 53,3 proc. z nich. W wyborach "raczej nie" wzięłoby udziału 19,8 proc. ankietowanych, natomiast 26,2 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie". Zmalała liczba osób niezdecydowanych: w było to 10,4 proc., w badaniu z marca 7,3 proc. ankietowanych.