Dziś na Placu Zamkowym o godzinie 14.00 ma odbyć się organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość wielka demonstracja sprzeciwu wobec paktu migracyjnego i umowy UE–Mercosur, której podpisanie planowane jest na grudzień. Przypomnijmy też, że 15 października Komisja Europejska ma przedstawić plany na przyszły rok dotyczące pierwszych masowych relokacji nielegalnych migrantów. Właśnie przeciwko tego typu polityce tysiące Polaków chcą zaprotestować. Do Warszawy już od sobotniego poranka zmierzały autokary z chcącymi dać wyraz sprzeciwu wobec paktu migracyjnego i umowy z Mercosur.
Akurat dziś - w dniu wielkiej manifestacji przeciwko migrantom i umowie Mercosur - na portalu rmf24.pl pojawił się tekst brukselskiej korespondentki radia, Katarzyny Szymańskiej-Borginon - pod tytułem: "Nieoficjalnie: Polska zwolniona z relokacji migrantów i finansowych obciążeń".
Autorka dowodzi, że Polska ma zostać wyłączona z unijnego paktu migracyjnego za sprawą "ogromnej liczby przyjętych uchodźców z Ukrainy". Polska miałaby nie uczestniczyć w mechanizmie tzw. obowiązkowej solidarności. Decyzja ostateczna ma zapaść w przyszłym tygodniu.
- Nie mogę potwierdzić tych informacji
- powiedział Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Tyle że politycy KO już zaczęli opierać się na tezach tekstu RMF, choć wiceminister ich rządu nie potwierdził ich prawdziwości.
Tusk: Załatwione. Internauci: Dowody!
Głos zabrał również lider KO i szef rządu, Donald Tusk.
- Mówiłem, że nie będzie w Polsce relokacji migrantów i nie będzie! Załatwione - napisał.
Mówiłem, że nie będzie w Polsce relokacji migrantów i nie będzie! Załatwione. Że uszczelnimy barierę na granicy z Białorusią - i jest to dziś najlepiej strzeżona granica w Europie. Że zaostrzymy przepisy wizowe i azylowe - i Polska stała się wzorem dla innych. Robimy, nie gadamy!
— Donald Tusk (@donaldtusk) October 11, 2025
Internauci zażądali jednak dowodów i nie za bardzo chcą wierzyć w zapewnienia szefa rządu.
- Skoro załatwione, to poprosimy o pokazanie jakiegoś dokumentu w tej sprawie. Na pewno jest, prawda? Bo to przecież na pewno nie tak, że powołuje się Pan na anonimowe wypowiedzi, albo podpina pod działania prezydenta Nawrockiego, prawda?
- pytała Klaudia Spurgjasz.
Skoro załatwione, to poprosimy o pokazanie jakiegoś dokumentu w tej sprawie.
— Klara Spurgjasz (@KlaraSpurgjasz) October 11, 2025
Na pewno jest, prawda?
Bo to przecież na pewno nie tak, że powołuje się Pan na anonimowe wypowiedzi, albo podpina pod działania prezydenta Nawrockiego, prawda? https://t.co/tOjQDdK7sp
Panie Premierze, czyli RMF FM rozmawiała z urzędnikiem z Brukseli, który anonimowo mówi, że pakt migracyjny nie będzie w Polsce obowiązywał? I Pan stwierdza, że „proszę, załatwione” xD Przecież na to muszą być umowy, pisma, zgody innych państw UE, a nie rozmowa z anonimowym urzędnikiem - zaznacza Adam Czarnecki.
Panie Premierze, czyli RMF FM rozmawiała z urzędnikiem z Brukseli, który anonimowo mówi, że pakt migracyjny nie będzie w Polsce obowiązywał?
— Adam Czarnecki (@czardam) October 11, 2025
I Pan stwierdza, że „proszę, załatwione” xD
Przecież na to muszą być umowy, pisma, zgody innych państw UE, a nie rozmowa z anonimowym…
Komentowali także politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Mówi Pan jedno, a robi zupełnie coś innego. Nie damy się nabrać!
— Joanna Borowiak 🇵🇱 (@BorowiakJoanna) October 11, 2025
Dobrze, że jest Karol Nawrocki, bo wykonałby pan polecenie z Niemiec bez mrugnięcia okiem.
— Monika Pawłowska (@Pawlowska_pl) October 11, 2025