Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Sondaż: KO traci, PiS bez zmian. Najwyższy odsetek niezdecydowanych wyborców od lat

Gdyby wybory odbywały się teraz, pewnym zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 34 proc. - wynika z sondażu CBOS. Traci druga w stawce Koalicja Obywatelska, którą poparłoby 16 proc. badanych. CBOS zauważa, że liczba niezdecydowanych wyborców jest obecnie największa od 7 lat.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Według wrześniowego sondażu CBOS, na PiS wraz z Solidarną Polską zagłosowałoby 34 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach - tyle samo co w poprzednim sondażu, z sierpnia.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 16 proc. - o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 12 proc. (o 1 punkt proc. więcej).

Konfederacja uzyskała w sondażu 5 proc. poparcie - bez zmian w stosunku do sierpnia.

Poniżej progu wyborczego uplasowały się w sondażu: Lewica z poparciem 4 proc. (spadek o 1 punkt proc. w stosunku do sierpnia), PSL-Koalicja Polskiej - 1 proc. poparcia (spadek o 2 punkty proc.), Kukiz’15 - 1 proc. (bez zmian) oraz Porozumienia Jarosława Gowina - 1 proc. ( wzrost o 1 punkt).

CBOS zauważa, że najbardziej znacząca zmiana w tym miesiącu dokonała się w przypadku osób niezdecydowanych, na kogo głosować – w stosunku do sierpnia ich odsetek wzrósł o 4 punkty proc. - z 18 proc. do 22 proc., "co oznacza, że już blisko co czwarty Polak nie ma sprecyzowanych preferencji partyjnych".

- Warto zaznaczyć, że to najwyższy wynik od maja 2014 roku, a zatem od ponad 7 lat

- podkreśla ośrodek.

Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się we wrześniu, chciałoby w nich wziąć udział 77 proc. badanych , czyli o 2 punkty proc. więcej niż miesiąc temu. Nie wzięłoby w wyborach udziału 12 proc. ankietowanych (1 punkt proc. mniej). Niezdecydowanych co do udziału w wyborach było 11 proc. (1 punkt proc. mniej).

Sondaż przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. We wszystkich przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano od 6 do 16 września 2021 roku na próbie liczącej 1218 osób (w tym: 62,4 proc. metodą CAPI, 25,0 proc. – CATI i 12,6 proc. – CAWI).

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

md