Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Trzęsienie ziemi w rządzie i prokuraturze po decyzji SN. Bodnar atakuje sędziów z wieloletnim stażem

Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski - orzekł dziś Sąd Najwyższy. To druzgocące postanowienie dla koalicji 13 grudnia, która rozpoczęła od razu doskonale znaną narrację o "neo-sędziach". Tyle, że sędziowie Kapiński, Zgoliński i Siwek orzekali przy niejednej władzy i nikt nie kwestionował ich decyzji.

Dariusz Korneluk Adam Bodnar
Dariusz Korneluk Adam Bodnar
Ministerstwo Sprawiedliwości - gov.pl

Izba Karna Sądu Najwyższego podjęła dziś uchwałę, w której uznano, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne. Inne zdanie ma jednak prokuratura Bodnara i Korneluka.

- Dzisiejsze stanowisko w sprawie o sygn. I KZP 3/24 nie jest uchwałą Sądu Najwyższego w rozumieniu art. 441 kpk. Stanowisko to nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ zostało podjęte przez osoby nieuprawnione - stwierdziła dziś Prokuratura Krajowa, na której czele, jak stwierdził Sąd Najwyższy, nielegalnie stoi Dariusz Korneluk.

W komunikacie prokuratury czytamy też: "Do rozpoznania tej sprawy wyznaczeni zostali Zbigniew Kapiński, Marek Siwek i Igor Zgoliński. Osoby te zostały powołane do pełnienia urzędu na stanowisku w Sądzie Najwyższym przez Prezydenta RP w wyniku wadliwej procedury". 

Władza uważa, że sędziowie Kapiński, Siwek i Zgoliński to tzw. "neo-sędziowie". Sam Bodnar wydał komunikat, w którym usiłuje przekonywać, że "neosędziowie Sądu Najwyższego bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości". Wystarczy jednak sprawdzić dorobek sędziów i ich doświadczenie...

Sędziowie Kapiński, Zgoliński, Siwek - kim są?

Sędzia Zbigniew Józef Kapiński urodził się w 1963 r. w Mokobodach. W 1988 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1990 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 1990-1992 odbył asesurę sądową. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 października 1992 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 1996 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Początkowo orzekał w V Wydziale Lustracyjnym, później w II Wydziale Karnym. W końcu trafił do Sądu Najwyższego. Zaangażowany w szkolenie sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Bierze udział w szkoleniach sędziów na konferencjach apelacji warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, białostockiej i innych oraz szkoleniu sędziów i aplikantów sędziowskich jako wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jest autorem kilku publikacji naukowych, w tym dzieła zatytułowanego "Apelacje karne - Zagadnienia praktyczne, akta i kazusy", które doczekało się ośmiu wydań.

Sędzia Igor Dominik Zgoliński urodził się w 1976 r. w Toruniu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski. Z dniem 14 czerwca 2004 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, orzekał w Wydziale Karnym. Był przewodniczącym XI Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Jest doktorem prawa o specjalności prawo karne.

Sędzia Marek Siwek urodził się w 1971 r. w Lublinie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na tym uniwersytecie w 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W latach 1996-1998 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie. W latach 1998-2018 był kolejno asesorem sądowym, a następnie sędzią w Sądzie Rejonowym w Lublinie, sędzią w Sądzie Okręgowym w Lublinie oraz sędzią w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W sądownictwie powszechnym pełnił funkcje przewodniczącego wydziału karnego, wiceprezesa sądu rejonowego, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie oraz sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Od 2010 r. wykładał w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Autor wykładów przeprowadzanych w ramach tej szkoły dla sędziów, prokuratorów, aplikantów oraz urzędników sądowych, a także wykładów organizowanych przez jednostki sądownictwa powszechnego, prokuratury, izb adwokackich oraz radcowskich dotyczących zagadnień prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego oraz postępowania dyscyplinarnego. Wielokrotnie był członkiem komisji do przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego oraz zespołów do przygotowania zadań na egzamin radcowski oraz egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską. Autor lub współautor około 100 publikacji w postaci monografii, komentarza, zbiorów orzeczeń, artykułów i glos z zakresu prawa karnego oraz ustroju sądownictwa. Współautor „Systemu Prawa Karnego”.

Podsumowując, sędzia Kapiński orzeka od 1992 r., sędzia Zgoliński od 2008 r., sędzia Siwek od 2001 r. - w tym czasie zmieniało się mnóstwo rządów i nikt nie kwestionował ich statusu, aż do momentu, gdy do władzy doszła koalicja 13 grudnia z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Sąd Najwyższy #bezprawie Tuska

mk