Tłuste koty Tuska, Hołowni, PSL i Lewicy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli. Spotkanie ministrów

Rosyjska agresja wobec Ukrainy oraz jej konsekwencje dla bezpieczeństwa obszaru Euroatlantyckiego były głównym tematem wtorkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym wziął udział szef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk - przekazał resort dyplomacji.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Twitter - MSZ

MSZ podkreśliło w komunikacie, że Szymon Szynkowski vel Sęk przebywał z wizytą w Brukseli w związku z trwającym w stolicy Belgii w dniach 28-29 listopada spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

"Sama dyskusja w trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego koncentrowała się wokół rosyjskiej agresji wobec Ukrainy oraz jej konsekwencji dla bezpieczeństwa obszaru Euro-Atlantyckiego. Sojusznicy zapewnili o woli kontynuowania niezbędnej pomocy dla Kijowa" - przekazało MSZ.

Szynkowski vel Sęk, cytowany w komunikacie, wskazał, że zagrożenie ze strony Rosji dla bezpieczeństwa w Europie ma charakter długoterminowy. "W związku z tym, priorytetem jest dalsza adaptacja kolektywnej obrony NATO, wsparta odpowiednim poziomem wydatków na obronę ze strony wszystkich sojuszników. Polska w tej sprawie stanowi pozytywny przykład, przeznaczając 4 proc. PKB na obronność" - podkreślono w komunikacie.

Podczas spotkania omówiono także przygotowania do jubileuszowego szczytu NATO w Waszyngtonie w lipcu przyszłego roku. "Przypadająca w 2024 roku 75. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego powinna stać się okazją do zademonstrowania siły i jedności wspólnoty transatlantyckiej wobec zagrożeń ze strony Rosji i w obliczu pozostałych wyzwań dla bezpieczeństwa. W tym kontekście, szczególnie istotna jest jak najszybsza finalizacja akcesji Szwecji do NATO, o co Polska konsekwentnie zabiega" - zaznacza MSZ.

Minister podkreślił też konieczność implementowania decyzji szczytów w Madrycie i Wilnie w zakresie przygotowania realnej ścieżki prowadzącej do członkostwa Ukrainy w NATO.


We wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa.

Jak przekazał Stoltenberg, ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali we wtorek na temat odstraszania i obrony NATO, wsparcie dla Ukrainy i szczytu w Waszyngtonie, który odbędzie się w 2024 r. Wyrazili także zaniepokojenie wojną na Bliskim Wschodzie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Szymon Szynkowski vel Sęk #MSZ

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo