Minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Adam Bodnar powołał nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Poinformował o tym w piątek na Twitterze. Wśród powołanych jest Ewa Wrzosek, której śledczy mają postawić zarzuty.
Dziś powołałem prokuratorów - Iwonę Palkę, Ewę Wrzosek, Małgorzatę Szeroczyńską, Cezarego Maja i Roberta Wypycha do działającej przy Prokuratorze Generalnym Krajowej Rady Prokuratorów. Serdecznie Państwu gratuluję i życzę powodzenia w realizacji nowej funkcji
– napisał nowy minister sprawiedliwości i prokurator generalny na swoim profilu na Twitterze.
Co najmniej kontrowersyjny jest wybór Ewy Wrzosek. Została ona zawieszona w czynnościach służbowych w grudniu 2022 roku. Wówczas wszczęto wobec niej także postępowanie dyscyplinarne oraz skierowano do SN wniosek o uchylenie jej immunitetu. Jak dotąd nie usłyszała ona zarzutów dyscyplinarnych i immunitetu nie straciła, ale sprawy te są wciąż w toku.
Podstawą wniosków były zarzuty, które Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce przedstawić prok. Wrzosek. Dotyczą one "przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i zaangażowania się w działalność polityczną".
Chodzi o dziejące się w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 roku dwa wypadki warszawskich autobusów. Do pierwszego z nich doszło nieopodal mostu im. Grota-Roweckiego, zginęła jedna osoba. Kierowca autobusu został wówczas oskarżony o prowadzenie pojazdu po zażyciu narkotyków. Jak podała prokuratura, Michał D., pełniący funkcję Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, wykorzystując swoją znajomość z prokurator Wrzosek, miał oczekiwać, że śledcza poinformuje go o ustaleniach postępowania w sprawie wypadku. Według szczecińskiej prokuratury, nie mając bezpośredniego dostępu do sprawy - uzyskiwała ona informacje o postępowaniu od swojej znajomej prokurator M. i przekazywała je Michałowi D.
Ewa Wrzosek należy do Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". W kwietniu 2016 r. została szefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów ale stanowisko straciła po trzech miesiącach. Powodem były słabe wyniki jednostki. W styczniu 2021 r. prokurator została przeniesiona do prokuratury w Śremie w Wielkopolsce.
Głośno było m.in. o śledztwie, które wszczęła w związku z wyborami prezydenckimi w czasie pandemii w 2020 r. Chodziło o to, czy nie stanowiły zagrożenia epidemiologicznego. Śledztwo zostało umorzone w ciągu... trzech godzin.
Pod koniec października Wrzosek została przywrócona do pracy.