Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem szwedzkiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek w Sztokholmie z szefem szwedzkiego rządu Ulfem Kristerssonem; wśród tematów rozmowy znajdą się m.in. bezpieczeństwo Europy i kwestia przygotowań do przystąpienia Szwecji do NATO - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

as

Według komunikatu rzecznika rządu, w poniedziałek Mateusz Morawiecki spotka się w Sztokholmie z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, a głównym tematem rozmów będzie kwestia zwiększenia bezpieczeństwa Europy, poprzez wsparcie Ukrainy i jej obywateli w wojnie z Rosją.

Reklama

Obaj premierzy poruszą również najważniejsze tematy dotyczące polsko-szwedzkich relacji dwustronnych oraz najistotniejsze kwestie z agendy europejskiej.

Tematem rozmów będzie również m.in. kwestia przygotowań do przystąpienia Szwecji do NATO.

W komunikacie przypomniano, że Szwecja pełni aktualnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i koordynuje prace nad kolejnym pakietem unijnych sankcji wobec Rosji. Ten temat - jak podkreśla rzecznik - był omawiany także na ostatniej Radzie Europejskiej, która miała miejsce w miniony czwartek i piątek.

- "Zwiększenie bezpieczeństwa Europy, w tym Polski, w kontekście imperialnych planów Kremla, ma dziś znaczenie priorytetowe. Wojna Rosji z Ukrainą jest wojną, w której rozgrywa się przyszłość całego naszego kontynentu. Dlatego od początku rosyjskiej agresji Szwecja – tak jak Polska – konsekwentnie wspiera Ukrainę. Przekazuje pomoc wojskową i humanitarną, a także m.in. urządzenia niezbędne do odbudowy sieci elektroenergetycznej"

- podkreślił Piotr Müller.

Jak przypomina rzecznik, Polska i Szwecja zorganizowały Konferencję Darczyńców w maju 2022 r., której celem było wsparcie humanitarne Ukrainy, a wspólna inicjatywa okazała się dużym sukcesem.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o przyjęcie do NATO. Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o te dwa kraje - jak podkreślono w komunikacie rzecznika - jest ważnym elementem dla bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, w tym dla Polski. 

as

Reklama