Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Minister Czarnek nie owija w bawełnę: "Jesteśmy między narodami germańskimi a ruskimi, stąd wiele cierpień"

- Wiele cierpień narodu polskiego na przestrzeni wieków było efektem tego, że jesteśmy między narodami germańskimi a ruskimi - oświadczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas uroczystości związanych z 160. rocznicą bitwy pod Żyrzynem.

Autor:

Minister edukacji i nauki przypomniał o zwycięstwie polskich oddziałów powstańczych nad wojskami rosyjskimi pod Żyrzynem.

"Spotykamy się ponownie po to, żeby złożyć hołd, oddać cześć wszystkim tym, którzy tu polegli, ale też przypominać wielką wiktorię polską" – podkreślił.

Wyraził przekonanie, że to, iż żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, zarządzanym przez Polaków, jest wynikiem naszych zwycięstw. "Wiele bitew to były bitwy przegrywane. Wiele dramatów, cierpień narodu polskiego na przestrzeni wieków to był efekt tego, że jesteśmy tu między narodami germańskimi a ruskimi" – zaznaczył.

Omawiając zagrożenie ze strony Rosji, ich sojuszników i Wagnerowców, zwrócił uwagę, że "dopuszczają i na pewno dopuszczać się będą prowokacji bardzo często”. Dodał również, że Rosjanie „zafundowali brutalną wojnę na Ukrainie”. 

"To, co się stało 160 lat temu niech będzie przedmiotem naszej dumy, szacunku dla wszystkich tych, którzy wywalczyli nam niepodległą ojczyznę i niech będzie również drogowskazem dla nas wszystkich - jak ma wyglądać zwycięstwo Polski w kolejnych latach, dekadach i wiekach"

– oświadczył Czarnek.

8 sierpnia 1863 roku, w małej wiosce Żyrzyn na Lubelszczyźnie, miało miejsce największe zwycięstwo polskich powstańców nad Rosjanami. Oddział pięciuset żołnierzy carskich został całkowicie pokonany, a Polacy zdobyli skarb o wartości 200 tys. rubli.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane