"Kadencja prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej kończy się z chwilą, gdy przestaje być sędzią Trybunału" - podkreślił dziś rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, rząd posługuje się w tej sprawie opinią eksperta, prof. Marka Szydło.
Sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego skierowało pismo do prezes Julii Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy. Żądają od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prezesa. Jednocześnie zawiadomili oni o swym wniosku prezydenta. Wskazują w nim, że na podstawie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, kadencja Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa dobiegła końca.
Pod koniec 2022 roku niektórzy prawnicy, w tym byli sędziowie TK, wskazywali, że kadencja obecnej prezes TK upływa 20 grudnia, po 6 latach, i jednocześnie nie będzie ona miała możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. Na konferencji prasowej rzecznik rządu był pytany o wniosek sześciu sędziów Trybunału.
Müller zwrócił uwagę, że nawet w kategoriach liczbowych, sześciu sędziów TK nie stanowi połowy 15-osobowego składu Trybunału. A po drugie - jak mówił - z konkretnych przepisów prawa wynika, kiedy kończy się kadencja Julii Przyłębskiej.
- W związku z tym, w jakim czasie pani prezes została powołana na prezesa TK, przepisy mówią o tym, że kończy kadencję z chwilą, gdy przestaje być sędzią TK
- zaznaczył rzecznik rządu.
Dodał, że rząd posługuje się opiniami profesora prawa. "Nie pytamy TK, ani innego sądu, bo posługujemy się opiniami Rządowego Centrum Legislacji, każda instytucja korzysta z zaplecza eksperckiego, prawnego, które ma do dyspozycji. I nie mamy wątpliwości żadnych, zresztą ja, tak samo jako prawnik nie mam wątpliwości w tym zakresie" - podkreślił Müller.
Dopytywany, czy jeżeli ośmiu sędziów TK napisałoby podobny list ws. prezes Trybunału, to rząd, rozważyłby podnoszoną przez nich kwestię.
- Rząd nie ma w tym zakresie nic do powiedzenia (...) w tym sensie, że nie ma wpływu na to. Może tylko sprawdzić u swoich prawników, jakie mają zdanie w tym zakresie. I nasi prawnicy, w tym przypadku prof. Marek Szydło ma jednoznaczną opinię w tym zakresie
- podkreślił Müller. Jak dodał, taka analiza została przygotowana dla RCL-u.