Resort sprawiedliwości chce przeprowadzić masową weryfikację sędziów. Projekty ustaw dotyczących statusu sędziów "nominowanych po 2017 r., oraz Sądu Najwyższego" mają być przedstawione jeszcze w tym roku.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar był pytany o prace resortu nad projektem ustawy dotyczącej statusu sędziów, którzy zostali nominowani przez Krajową Radę Sądownictwa po 2017 r., a także projektu ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego. Minister podkreślając, że będą to projekty rządowe, zaznaczył, że resort planuje je przedstawić jesienią. "Pracujemy, żeby z tymi projektami wyjść, myślę, że we wrześniu, może na początku października" - powiedział Bodnar.
"To, co jest istotną informacją, to poproszenie Komisji Weneckiej o ogólną opinię, jakimi kryteriami warto się kierować w kontekście tej ustawy weryfikacyjnej dotyczącej sędziów" - zaznaczył minister. "Najczęściej, niestety, to były państwa, które doświadczały problemu korupcji w wymiarze sprawiedliwości. My szczęśliwie tego nie mamy (...), ale jednak mamy ten problem dotyczący nominacji sędziowskich" - uznał.
O pracach dotyczących m.in. projektu ustawy w sprawie statusu sędziów Bodnar mówił także podczas prac sejmowej komisji sprawiedliwości, która rozpatrywała poprawki Senatu do rządowej nowelizacji o KRS. "Konieczne jest jak najszybsze przedstawienie dwóch projektów rządowych. Po pierwsze ustawy o statusie sędziów, która ostatecznie ureguluje status i sposób weryfikacji sędziów powołanych z rekomendacji KRS po 2017 r. oraz ustawy o Sądzie Najwyższym" - powiedział Bodnar, przedstawiając komisji plan kolejnych działań resortu w tej sprawie.