Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy podczas inauguracji nowej kadencji Sejmu obfitowało w mocne i ciekawe cytaty, które oklaskami nagradzała sala sejmowa. Głowa państwa wielokrotnie wychodziła z pojednawczym przesłaniem, ale wyraźnie zaznaczyła, które linie są jej zdaniem nie do przekroczenia. Zebraliśmy dla Czytelników najlepsze z cytatów, przypominając przekaz, jaki miał dla parlamentarzystów prezydent.
"Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele, takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej, łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli zrealizować zobowiązania z zakresu klimatu. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu"
"To było dobrych osiem lat z bilansem dodatnim, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjską agresją na Ukrainę, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty i udało się, co niezwykle ważne, utrzymać miejsca pracy"
"Wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne 500+, a już wkrótce 800+, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych - muszą zostać utrzymane"
"Chciałbym z tego miejsca zaapelować do was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu. To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny!"
"Rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia i nie stać nas na bezczynność, nie stać nas na brak ambicji, nie stać nas na podporządkowywanie się. Potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy też wyzwań, które dadzą nam impuls do działania"- pokreślił Andrzej Duda. Dodał, że wspólną inicjatywą ponadpartyjną w przeszłości była organizacja piłkarskich mistrzostw Europy (wraz z Ukrainą). Wyraził nadzieję, że podobną rolę mogłaby spełnić organizacja igrzysk olimpijskich.
"Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta. Mi zostało tylko 20 miesięcy prezydentury. Nie robię tego i nie będę robił dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych prezydentów, którzy przyjdą po mnie"
"Warto pamiętać, że w demokracji jest tak, że ci, którzy dzisiaj sprawują władzę, czy jutro będą ją sprawować, za jakiś czas znajdą się w opozycji. Niestety rządzący, niezależnie od opcji politycznej, zbyt często zapominają o tym oczywistym fakcie."
"Bezpieczeństwo powinno być sprawą łącząca wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie. Jako zwierzchnikowi Sił Zbrojnych ogromnie mi na tym zależy, bo silne i nowoczesne Wojsko Polskie to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla naszej ojczyzny, dla naszych rodaków, dla naszych współobywateli"
"Deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich. Najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest dziś bezpieczeństwo ojczyzny".
"21 mln 966 tys. 891 osób - dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji" - mówił prezydent, zauważając, że wielu Polaków w ostatnich latach uwierzyło w sens demokracji.
"To wielka zmiana, to wielki sukces, ale to także i wielkie zadanie. Dla wszystkich państwa, którzy zasiadacie dzisiaj w ławach poselskich. Tych, którzy będą tworzyć większość sejmową, jak i tych w opozycję. Od tego, jak będziecie sprawować swój mandat zależy, czy Polacy tej wiary w demokrację nie utracą".