Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

„Żadne obecne działania Niemiec nie ulżyły ofiarom II WŚ”. Wiceszef MSZ komentuje wywiad ambasadora Niemiec

"Nie są mi znane jakiekolwiek obecne działania Niemiec, które miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia - napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Viktor Elbling
@Amb_Niemiec - twitter.com

Dla ambasadora tematu nie ma

Ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling w sobotę w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pytany był o to, czy Niemcy spodziewają się, że temat reparacji wojennych zniknie z dwustronnej agendy, czy też Berlin jest gotowy do podjęcia inicjatyw, które wyjdą w tej kwestii na przeciw polskim oczekiwaniom jak zwrot części zagrabionych dzieł sztuki czy udział w odbudowie Pałacu Saskiego.

Elbling powiedział, że Niemcy ponoszą polityczną i moralną odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i podejmują "starania, by możliwie w jak największym stopniu ulżyć cierpieniu, jakiego doznały osoby poszkodowane, czemu służyły w ubiegłych dziesięcioleciach liczne inicjatywy również na rzecz polskich ofiar".

Jednak szczególnie ważne jest dla nas także zachowanie pamięci o ofiarach oraz o poniesionych przez Polaków stratach. O możliwych inicjatywach w tym zakresie będziemy nadal prowadzić dialog także z nowym polskim rządem. Z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta

- podkreślił ambasador Niemiec w Polsce.

MSZ: Niech Niemcy wezmą odpowiedzialność

Mularczyk w niedzielę odnosząc się do tej wypowiedzi podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest odmienne, co wyrażono uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r., wzywającą Niemcy do przyjęcia "politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności" za zbrodnie III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

Podobne wezwanie, przypomniał wiceszef MSZ, znalazło się w uchwale Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r., mówiącej o "konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat" w wyniku wojny i niemieckiej okupacji.

Nie są mi również znane, jakiekolwiek obecne działania Niemiec, jakie miałyby ulżyć cierpieniu, jakie doznały osoby poszkodowane podczas II WŚ. Polska wciąż wzywa do podjęcia dialogu ws. reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki agresji i zniszczeń zadanych Polsce podczas II WŚ!

– podkreślił Mularczyk na Twitterze.

Viktor Elbling jest od września 2023 r. ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku Thomasa Baggera.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Viktor Elbling #Arkadiusz Mularczyk #MSZ #reparacje #reparacje od Niemiec #II wojna światowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo