10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Demonstracyjna wizyta Erdoğana. Dr Olszowska: Węgry i Turcja dążą do pogłębienia strategicznego partnerstwa

Współpraca energetyczna i handlowa, a także kwestia wejścia Szwecji do NATO, były głównymi tematami rozmów premiera Węgier Viktora Orbána z tureckim przywódcą Recepem Erdoğanem w Budapeszcie. – Spotkanie nie przyniosło, przynajmniej na razie, żadnych znaczących nowych umów, jednak miało pokazać, że Węgry i Turcja blisko współpracują, szczególnie, że obaj przywódcy postrzegani są przez kraje zachodnie w podobny sposób – mówi portalowi Niezalezna.pl dr Karolina Wanda Olszowska, historyk i turkolog, prezes Instytutu Badań nad Turcją, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Recep Erdoğan i Viktor Orbán
Recep Erdoğan i Viktor Orbán
Twitter.com/PM_ViktorOrban

Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych i handlu, poinformował, że jednym z tematów, który podjęli Orbán i Erdoğan podczas spotkania w Budapeszcie, była kwestia współpracy energetycznej.

Turcja odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnianiu bezpiecznych dostaw energii na Węgry, ponieważ znaczna część dostaw gazu ziemnego odbywa się rurociągiem Turkish Stream (...) Węgry i Turcję zawsze łączyło strategiczne partnerstwo, a strony uzgodniły już podniesienie tego poziomu współpracy do priorytetowego partnerstwa strategicznego.

– wskazał węgierski polityk.

Wśród poruszanych tematów znalazła się również kwestia przystąpienia Szwecji do NATO. Spośród wszystkich członków Sojuszu, jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji tego kraju. 

Parlamenty Węgier i Turcji mają obecnie przerwę letnią, więc kwestia ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO może ponownie znaleźć się w porządku obrad jesienią – wskazał Péter Szijjártó.

 

Przez tureckie media zostało zauważone, że Węgry „milcząco” wspierały tureckie interesy podczas ratyfikacji przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii.

– wskazuje w rozmowie z portalem Niezalezna.pl dr Karolina Wanda Olszowska, historyk i turkolog, prezes Instytutu Badań nad Turcją, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Turcja i Węgry dążą do osiągnięcia strategicznego partnerstwa oraz znacznego zwiększenia wolumenu handlowego do 6 mld dolarów (obecnie jest to niecałe 4 mld dolarów). Ważnym tematem było również zapewnienia przez Turcję bezpieczeństwa energetycznego, a także walkę z nielegalną migracją

– dodaje nasza rozmówczyni. 

Spotkanie nie przyniosło, przynajmniej na razie, żadnych znaczących nowych umów, jednak miało pokazać, że Węgry i Turcja blisko współpracują, szczególnie, że obaj przywódcy postrzegani są przez kraje zachodnie w podobny sposób

– ocenia dr Karolina Wanda Olszowska. 

 

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Turcja #Węgry #dyplomacja #rozmowy #Recep Erdoğan #Viktor Orban

Konrad Wysocki