W Sejmie swoje prace rozpocznie wkrótce... Parlamentarny Zespół ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń. To nie żart! Zasiada w nim 9 posłów i 3 senatorów, a pierwsze posiedzenie zaplanowano na 6 lutego 2024 r.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
Po wyborach parlamentarnych inwestycja, która jest pomysłem PiS, stanęła pod znakiem zapytania. W sieci utworzono petycję w sprawie kontynuacji działań nad CPK, którą podpisało już kilkadziesiąt tysięcy internautów. O to, by kontynuować inwestycję apeluje opozycja. Ale działania koalicji 13 grudnia wciąż budzą niepokój.
6 lutego w Sejmie odbędzie się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń. Tak, przeskalowanych inwestycji! Zasiada w nim 9 posłów i 3 senatorów, wszyscy reprezentujący Koalicję Obywatelską.
Są to posłowie Gabriela Lenatrowicz, Barbara Dolniak, Krzysztof Grabczuk, Piotr Kandyba, Ewa Kołodziej, Maciej Lasek (na zdjęciu głównym, pełnomocnik rządu ds. CPK!), Małgorzata Niemczyk, Karolina Pawliczak i Mariusz Witczak. Do tego senatorowie: Halina Bieda, Beata Małecka-Libera i Gabriela Morawska-Stanecka.
Co tu się?
— Daniel Radomski ⚛⚡🚋🛣💯 (@LombatSsc) January 31, 2024
06-02-2024 godz. 15:00
sala im. Zofii Moraczewskiej(nr 25, bud. G)
Wybór władz Zespołu, omówienie planu pracy.
cc @PolaMatysiak @f_sterczewski @bartiniPL pic.twitter.com/Hg4jhoMIHa