Utworzona przez Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, siatka Związku Organizacji Wojskowej przez 2 lata i 7 miesięcy walczyła z niemieckim systemem zniewolenia. Przekazywała światu (w 21 przesłanych wiadomościach) informacje o holokauście Polaków i innych narodowości. Świat nie chciał wierzyć i pozostał głuchy na to, co działo się w obozie. Pileckiemu udało się zbiec z KL Auschwitz wraz z dwoma towarzyszami w nocy 25/26 kwietnia 1943 roku, kiedy zniesiono już odpowiedzialność zbiorową za ucieczki z obozu.
Niekomercyjne wydanie Raportu Witolda powstało staraniem Wydawnictwa APOSTOLICUM w Ząbkach, Studium Polski Podziemnej w Londynie i krakowskiej Fundacji „Gdzie”. Ponad 20 000 egzemplarzy zostało przekazanych do bibliotek w kraju oraz Polakom na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Niemczech, Włoszech, Wlk. Brytanii, Belgii i Luksemburgu. Angielski przekład w liczbie 751 egzemplarzy miał już w 2017 roku dotrzeć do rąk posłów w PE, ale to dopiero za sprawą posła Dobromira Sośnierza inicjatywa ta znajduje teraz swój finał. Reprezentanci Europy dostaną egzemplarze Witold’s Report from Auschwitz.
500 egzemplarzy angielskiej wersji Raportu Witolda Fundacja „Gdzie” chce także przesłać dziennikarzom na całym świecie. Czas najwyższy przeciwstawić się terminowi „polskie obozy śmierci” oraz zakłamanym przekazom relacjonującym życie na okupowanych ziemiach Polski, a Raport Witolda to doskonałe narzędzie do walki o prawdę.