Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Europarlament przeciwko Polsce i Węgrom, a Biedroń bije brawo... na stojąco!

PE przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE oraz Rady UE o "wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych".

Europarlament
Europarlament
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Za rezolucją opowiedziało się 446 posłów; przeciw było 178; od głosu wstrzymało się 41.

Tekst przygotowany przez pięć głównych grup politycznych podkreśla, że każde wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych nie dotyczy wyłącznie tego państwa, ale wywiera też wpływ na pozostałe kraje UE.

Europosłowie przypomnieli o swoim stanowisku, w którym opowiedzieli się za ochroną budżetu Unii w przypadku braków w zakresie praworządności. Wezwali państwa członkowskie do rozpoczęcia negocjacji by przyjąć przepisy wprowadzające warunkowość w dostępie do środków unijnych.

Początkowo tego zapisu nie było w projekcie rezolucji, jednak został on dodany jako poprawka. W taki sam sposób w tekście znalazło się odniesienie do przyjętej przez Sejm 20 grudnia 2019 roku ustawy zaostrzającej środki dyscyplinujące wobec sędziów.

Swojej radości z faktu przyjęcia rezolucji przeciwko Polsce nie krył m.in. Robert Biedroń:

Błyskawicznie zareagowała byłą premier Beata Szydło podkreślając, że kandydat lewicy na Prezydenta, na stojąco bił brawo po uchwaleniu rezolucji PE przeciwko Polsce.

Niewiążąca prawnie rezolucja jest jednak głównie tekstem o przebiegu procedury z art. 7 unijnego traktatu i wezwaniem, by składająca się z ministrów ds. europejskich Rada ds. Ogólnych zwiększyła presję na Polskę i Węgry, ponieważ do tej pory wysłuchania nie były organizowane w sposób "regularny, uporządkowany i otwarty".

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Parlament Europejski #Europarlament #rezolucja PE #rezolucja przeciwko polsce #Rezolucja przeciwko Węgrom #Polska #Węgry #Unia Europejska

redakcja