Atak TVN-u na rodzinę Zbigniewa Ziobry wywołuje ogromne emocje. W obronie lidera swojej formacji postanowił stanąć wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Istotna część narracji TVN oparta była o hipotezę niezgodną z faktami, a podstawą do jej postawienia były opinie "ekspertów". Potem powstały paski, relacje, cytowania. Tak właśnie funkcjonuje ta propagandowa machina - stwierdził.
W reportażu z cyklu "Czarno na białym" stacja TVN 24 przedstawiła reportaż "Państwo Ziobro", w którym w negatywnym kontekście ukazano sprawę śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Stacja w swoim materiale zarzucała, że polityk miał w swojej prywatnej sprawie wykorzystywać stanowisko i wymuszać działania prokuratury w tej sprawie.
Na atak odpowiedział sam minister sprawiedliwości.
Jedna telewizja, jeden temat, dwie skrajnie różne wersje. TVN było stać na uczciwy reportaż na temat śmierci mojego Ojca, ale 9 lat temu, zanim zostałem ministrem. Teraz podle używa rodzinnej tragedii do politycznych ataków na mnie. Skąd w Was tyle nienawiści?…
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) April 26, 2023
Teraz na sprawę zareagował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. - W ostatnim paszkwilu TVN24 dotyczącym sprawy śmierci ojca min. Zbigniewa Ziobry i w komentarzach do niego autorki materiału Marty Gordziewicz stawiane były tezy, że sytuacja, w której rząd po zakomunikowaniu skargi przez ETPCz uznaje racje skarżącego, idzie na ugodę ze skarżącym, jest czymś niespotykanym, wyjątkowym, niemal niewystępującym. Eksperci mieli twierdzić, że z taką procedurą i stanowiskami się nigdy nie spotkali. Na tej hipotezie realizowano całą narrację o tym, że minister sprawiedliwości chciał, by rząd inaczej niż w innych sprawach nie bronił interesów Polski - zauważył.
Pani Gordziewicz powoływała się "ekspertów", z którymi miała rozmawiać. Jednocześnie w skierowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości nie postanowiła tych opinii zweryfikować i po prostu poprosić o statystyki. Gdyby zapytała dowiedziałaby się, że sytuacja, w której rząd uznaje racje skarżących i proponuje im ugodę po zakomunikowaniu skargi, to sytuacja dosyć częsta, normalna. W 2022 roku na 400 spraw, w których MSZ poprosił o opinię MS, uznano, że należy zaproponować ugody, w 139 sprawach, czyli w 34% wszystkich spraw. Zdecydowana większość tych spraw, bo aż 130, to sprawy związane z przewlekłością, czyli tego typu, w jakiej skargę złożyła matka ministra Ziobro. Co więcej, MS w tej sprawie nie rekomendował zawarcia ugody. Istotną część narracji TVN oparta była o hipotezę niezgodną z faktami, a podstawą do jej postawienia były opinie "ekspertów". Potem powstały paski, relacje, cytowania. Tak właśnie funkcjonuje ta propagandowa machina.
Kolejne kłamstwo TVN. Polecam zapoznać się z mechanizmami tworzenia tam fałszywych narracji.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) April 27, 2023
W ostatnim paszkwilu TVN24 dotyczącym sprawy śmierci ojca min. @ZiobroPL i w komentarzach do niego autorki materiału Marty Gordziewicz stawiane były tezy, że sytuacja, w której rząd po… pic.twitter.com/H6SJd0QIW2