- PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii. Ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim.
W ślad za liderem PO, podobne hasła powtarzali inni politycy opozycji. Przyszedł więc czas na weryfikację w postaci oficjalnych danych.
- Teza opozycji, że PGNiG proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe niż w Niemczech czy Francji jest całkowicie nieprawdziwa. Poniższe dane potwierdzają, że dzięki wysiłkom polskiego rządu, mamy jedną z najniższych cen gazu w porównaniu do innych europejskich krajów
- poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Z przedstawionych danych wynika, że cena gazu dla biznesu w Polsce jest niższa niż we Francji, Austrii, Holandii czy Niemczech:
Teza opozycji, że PGNiG proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe niż w Niemczech czy Francji jest całkowicie nieprawdziwa. Poniższe dane potwierdzają, że dzięki wysiłkom polskiego rządu, mamy jedną z najniższych cen gazu w porównaniu do innych europejskich krajów. pic.twitter.com/H6ZrnPOpQq
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 5, 2022
- Stop fake news! Polskie ceny gazu versus Europa w oparciu o potwierdzone dane a nie pogłoski - dodała minister Anna Moskwa.
Stop fake news! Polskie ceny gazu versus Europa w oparciu o potwierdzone dane a nie pogłoski https://t.co/4bOr8TjyL9
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) September 5, 2022