Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Posłanka Scheuring-Wielgus zakłócała mszę świętą. Straci immunitet?

Komisja regulaminowa wyraziła zgodę na uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus z Lewicy w związku z zakłóceniem przez nią mszy w toruńskim kościele w 2020 roku. Za wnioskiem o uchylenie immunitetu głosowało 9 posłów, przeciw byó 6 posłów.

Joanna Scheuring-Wielgus
Joanna Scheuring-Wielgus
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zebrała się, żeby rozpatrzyć wniosek prokuratury rejonowej w Toruniu w sprawie uchylenia immunitetu posłance Joannie Scheurig-Wielgus (Lewica). Toruńska prokuratura, jak mówił na posiedzeniu komisji jej przedstawiciel, chce oskarżyć Joannę Scheuring-Wielgus o to, że w dniu 20 października 2020 r. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego kościoła katolickiego, "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób".

Posłanka Lewicy wraz z mężem Piotrem Wielgusem weszła bowiem do kościoła, stanęła tyłem do ołtarza i trzymała transparent: "Kobieto możesz sama decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie". Potem te same tablice pokazała odprawiającym mszę księżom.

- To zachowanie wyczerpuje znamiona występku z art. 195 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 196 kodeksu karnego. Zachodzą przesłanki do przedstawienia pani poseł Joannie Scheuring-Wielgus zarzutu

 - mówił prokurator.

Poseł Zbigniew Dolata (PiS) zwracał uwagę, że w stanie wojennym nawet ZOMO-wcy nie wchodzili do kościołów za ludźmi, których ścigali, a którzy się tam ukrywali. "Wolność sprawowania kultu religijnego jest podstawą naszej cywilizacji. Czyn pani poseł jest obrzydliwy, o narusza fundamenty i tworzy precedens" - powiedział Dolata. "Jakby pani poseł zrobiła to samo, stojąc przed kościołem, nikt nie stawiałby jej żadnych zarzutów" - dodał przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS).

Za wnioskiem o uchylenie immunitetu głosowało 9 posłów, przeciw 6 posłów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Joanna Scheuring-Wielgus #Sejm

mk