W opublikowanym dzisiaj spocie premier Mateusz Morawiecki wskazał na pięć kwestii, które rząd PO-PSL zrealizował bez pytania o zdanie Polaków. - Dzisiaj będziemy decydować o najważniejszych dla nas sprawach. Nie pan Weber i jego polscy pomagierzy - dodał, zachęcając do udziału w wyborach i referendum 15 października.
- Polska stoi przed ważnymi decyzjami. To moment, kiedy każdy z nas ma prawo zdecydować o przyszłości Polski. Niebezpieczni ludzie chcą wrócić do władzy. Niebezpieczni dla każdej rodziny. 15 października mamy szansę wyrazić naszą opinię w czterech kluczowych obszarach. To my Polacy będziemy decydować o majątku narodowym, o wieku emerytalnym, o naszych granicach i o polityce migracyjnej. A czy PO i Donald Tusk pytali Polaków o zdanie?
- zapytał premier Mateusz Morawiecki.
Premier wymienił pięć kwestii, będących przedmiotem reform i działań dokonanych w czasach rządów PO-PSL - pieniędzy z OFE, decyzji o przyjmowaniu imigrantów, prywatyzacji majątku państwowego, wydłużenia wieku emerytalnego oraz posyłania sześciolatków do szkół.
- Odpowiedź jest krótka, nie pytali. Dzisiaj będziemy decydować o najważniejszych dla nas sprawach. Nie pan Weber i jego polscy pomagierzy. Każdy głos się liczy. Wsłuchujemy się w wasze głosy, bo przyszłość Polski to wspólnota, to solidarność, to współpraca i wspólne działanie. Niech nasza decyzja będzie świadomym wyborem. Razem kształtujmy przyszłość Polski - dodał szef rządu.
Zaapelował także o udział w październikowych wyborach i referendum.
Polska stoi przed ważnymi decyzjami.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 19, 2023
15 października to Polacy zadecydują o swej przyszłości.
Wasze zdanie ma znaczenie.#PolacyDecydują pic.twitter.com/m42QtZUr1E
W czwartek Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".