- Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, na podstawie której dokonano wyboru 15 sędziów w jej skład w 2022 roku jest zgodna z Konstytucją - napisała na portalu X Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS. Odniosła się w ten sposób do zarzutów obecnej koalicji i przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty" dotyczących zasad powoływania członków do KRS, które wprowadzono w czasie rządów PiS.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem Krajowa Rada Sądownictwa składa się z: Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej, 15 członków wybranych spośród sędziów, czterech członków wybranych przez Sejm oraz dwóch członków wybranych przez Senat. Zgodnie z konstytucją kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.
To za rządów PiS wprowadzono nowelizację przepisów zgodnie z którą część członków KRS zaczął wybierać Sejm i Senat. Przedstawiciele części środowiska sędziowskiego oraz ówczesnej opozycji krytykowali te zmiany i jednocześnie określali Krajową Radę Sądownictwa mianem "neo-KRS-u".
Pomimo zarzutów co do funkcjonowania KRS w obecnym kształcie, koalicja 13 grudnia wybrała 14 listopada ub.r. głosami posłów do składu KRS Kamilę Gasiuk-Pihowicz (KO), Roberta Kropiwnickiego (KO), Tomasza Zimocha (Polska 2050) i Annę Marię Żukowską (Lewica).
Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS, opublikowała na portalu X wpis, w którym odniosła się do teorii mówiących o tym, iż zmiany w prawie dotyczące powoływania członków KRS są niezgodne z konstytucją.
"Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, na podstawie której dokonano wyboru 15 sędziów w jej skład w 2022 roku jest zgodna z Konstytucją. Dopóki nie zapanowało neopprawo i neo-wykładnia - SN w wyroku z 2011 r. (15.03.2011, sygn. III KRS 1/11) twierdził w uzasadnieniu, że art. 187 ust.1 pkt 2 Konstytucji nie określa wyłącznie prawa sędziów do wyboru piętnastu członków KRS"
Podkreśliła, że "jest w stanie zbić każdy argument, który pojawił się publicznie od 2017 roku".
Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, na podstawie której dokonano wyboru 15 sędziów w jej skład w 2022 roku jest zgodna z Konstytucją. Dopóki nie zapanowało #neoprawo i #neowykladnia - SN w wyroku z 2011 r. (15.03.2011, sygn. III KRS 1/11) twierdził w uzasadnieniu, że art. 187… pic.twitter.com/VJKgErfLEe
— Dagmara Pawełczyk-Woicka (@DPawelczykW) July 7, 2024
3 lipca w towarzystwie policji do siedziby KRS wszedł prokurator Piotr Myszkowiec. To efekt postępowania prowadzonego przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, a wszczętego z zawiadomienia sędziów Włodzimierza Brazewicza i Grzegorza Kasickiego, czyli rzeczników dyscyplinarnych ad hoc powołanych przez ministra Bodnara.
Z korytarza, na którym wykonywano czynności wypchnięto dziennikarzy, a do środka nie mogli dostać się również sędziowie KRS. Ostatecznie pancerne szafy z dokumentami zostały siłowo sforsowane.